1106
1224202

Robert Frank

(United States, 1924-2019)
50 000 - 60 000 SEK
4 380 - 5 260 EUR
4 560 - 5 470 USD
Hammer price
50 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Robert Frank
(United States, 1924-2019)

From "10th Street Painters", 1950-1960

Signed Robert Frank. With dedication on verso. Signed in April 2000. Gelatin silver print, image 23 x 31 cm.

Provenance

Gift from the photographer to current owner.

Literature

Robert Frank, "New York to Nova Scotia, 1986, illustrated.
Robert Frank, "Moving Out", 1994, illustrated.

More information

10th Street Painters, 1950-1960/1985

Hasselbladspristagaren Robert Frank, född 1924 i Zurich, Schweiz, är utan tvekan en av 1900-talets mest inflytelserika fotografer. Hans klassiker The Americans (Grove Press 1959) har influerat generationer av fotografer, filmare och författare. De 83 fotografierna i The Americans är fotografiska ikoner med högt samlarvärde och kan betinga priser på flera miljoner kronor.

Det aktuella fotografiet som ingår i bildcollaget ”10th Street Painters, 1950-1960/1985” visar upp dåvarande hustrun Mary Frank, född Lockspeiser, som Robert Frank först träffade i Paris 1949. De gifte sig följande år i New York. Robert var 26 och Mary var 17.

Paret Robert och Mary Franks lägenhet i New York var under de närmaste tio åren efter giftermålet en given mötesplats för den så kallade beat-generationen, med bland andra Jack Kerouac i spetsen. Men med boksuccén The Americans - som samme Kerouac skrev förordet till – slutade Robert Frank i stort sett att fotografera och började filma istället.

  • Min livsstil är min politik, är ett välkänt citat av Robert Frank. I New York bytte Frank ut sin ”clean Swiss”-stil mot opressade byxor och slitna jackor inhandlade på loppmarknader. Hustrun Mary gick ofta klädd i långkjol. Båda lät håret växa långt, vid en tidpunkt i New York när man hade militäriskt snaggade frisyrer och då det krävdes kostym och slips för att komma in på en anständig restaurant.

Fotografiet som nu är till försäljning är en gåva till en svensk fotostudent, direkt från Robert Frank, och är en signerad vintage från 1950-talet. Det fick sin placering i bildcollaget 10th Street Painters när Robert Frank på 1980-talet rekonstruerade sina tidiga år i New York i personliga collage i olika sammansättning.

Fotografiet finns publicerat i flera av Robert Franks mest kända kataloger som i hans New York to Nova Scotia (Houston Museum of Fine Arts 1986) och i Moving Out (Scalo 1994).

HASSE PERSSON