332
1217770

Peter Weiss

(Sweden, 1916-1982)
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Hammer price
18 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Peter Weiss
(Sweden, 1916-1982)

Untitled

Signed P. Weiss and dated -46. Mixed media on paper 28 x 48 cm.

Provenance

Acquired directly from the artist.
Thence by descent to present owner.

More information

I sitt måleri influerades Peter Weiss både av äldre influenser som Bosch och Brueghel och av samtida surrealister som Max Ernst och Man Ray.
Under mitten av 1930-talet var Weiss bosatt i London och brevväxlade då med den schweiziske författaren Herman Hesse, som gav Peter i uppdrag att illustrera några noveller åt honom. Hesse ansåg nämligen att Peter hade större talang som konstnär än som författare. Det var genom Hesses kontakter med Konstakademien i Prag som Peter blev antagen där 1937. Genom Hesses uppmuntran fick måleriet företräde vid denna tidpunkt men han var redan då en litterär konstnär och målerisk författare.
I sina verk återkom Weiss till olika teman – lejon, öde platser och självporträtt. Lejonet symboliserar styrka och ensamhet medan de ödsliga platserna får symbolisera människans utsatthet i olika situationer.