No connection to server
412(1236547)
CO Hultén(Sweden, 1916-2015)
Nappataget
Unsold
Estimate
30 000 - 40 000 SEK

Nappataget

Signed CO Hultén. Executed 1949-50. Gouache 37.5 x 70 cm.

Provenance

Karl-Erik Johansson, Swedish collector.

Literature

Karl-Erik Johansson, "Samla sitt liv - konstälskarens bilderbok", Bokförlaget Arena 2010, p. 226.

More information

Ur Karl-Erik Johanssons bok om denna målning;

"Det är jag som gett målningen denna titel, då sådan saknades och konstnären gav mig fria händer att döpa den. Denna målning bjuder på två olika motiv, för ibland ser jag en händelse och ibland en helt annan beroende på humör och aktuella erfarenheter. När jag ser figuren till vänster som en fågel, upplever jag kampen mellan David och Goliat, där den store stupat för den mindre, som varit smartare. Och med tanke på att bilden målats några år efter andra världskrigets slut, då minnena av detta inte hunnit blekna, går associationerna till den tyska örnen, som blivit nedskjuten av de allierade. Då tror jag, att det är en pilot som fyller vänstra delen av bilden. Jag vet att konstnären och hans arbetskamrater följde händelserna i kriget noga och markerade dem med nålar på en väggfast Europakarta. Fåglar var ett kärt motiv för surrealisterna, särskilt för imaginisterna, som Hultén tillhörde. Det fjäderlätta och mjuka, som stod i kontrast till fåglars starka näbbar och hårda flyttstrapatser, fascinerade målarna. De ville kanske också identifiera sig med fåglarnas suveräna frihet och flykt över alla gränser – särskilt sådana, som varit stängda för jordbundna varelser under kriget och länge isolerat oss från övriga delar av världen. Hultén läste gärna för-surrealisten Rimbauds poesi om fåglar men också texter av COBRA-poeten Lautremont i översättning av Gunnar Ekelöf i Karavan. Just den tidskriften, som gavs ut av Artur Lundqvist i bara fyra nummer, var en central källa till inspiration för imaginisterna i Skåne, som också allierade sig med COBRA-gruppen. Hultén framhåller bestämt, att det var COBRA-målarna, som sökte sig till imaginisterna och inte tvärtom. Surrealistiska målare har alltid stått nära det skrivna ordet, och i Malmö hade C.O. Hultén turen att ha en bokhandlare, som var villig att ta hem utländsk litteratur och dessutom kredit. Det var därtill en litteraturhistoriker, Stig Lindqvist, som kläckte den dubbelbottnade beteckningen imaginister. Då familjerna Lundqvist och Hultén umgicks sommartid på Österlen, var det naturligt att deras verk korsbefruktades. Artur inspirerades i sin poesi av CO:s bilder, och bildkonstnären började också skriva poesi – präntad för hand och samlad med teckningar och gouacher i Tidvatten, som är en äkta Artist's book i ett enda exemplar."

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Head specialist Modern Art
+46 (0)702 53 14 89
Covered by droit de suite

By law, the buyer will pay an artist fee for this work of art. This fee is 5% of the hammer price, or less. For more information about this law:

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Purchasing info
Image rights

The artworks in this database are protected by copyright and may not be reproduced without the permission of the rights holders. The artworks are reproduced in this database with a license from Bildupphovsrätt.

Others have also viewed

Gunnar Johnsson, 'Runmarö'.
1701591
Gunnar Johnsson
'Runmarö'.
No bids
4d 4h
Estimate
2 500 SEK
Gunnar Johnsson, 'Vintervision'.
1701614
Gunnar Johnsson
'Vintervision'.
No bids
4d 4h
Estimate
3 000 SEK
Pelle Åberg, Nils Ferlin.
1702856
Pelle Åberg
Nils Ferlin.
No bids
4d 1h
Estimate
10 000 SEK
Clara Löfgren, Roof ridges.
1694869
Clara Löfgren
Roof ridges.
No bids
3d 21h
Estimate
2 500 SEK
Emile Zoir, "Tone Fisher, Brittany", 1916.
1687519
Emile Zoir
"Tone Fisher, Brittany", 1916.
No bids
6d 2h
Estimate
3 000 SEK
Olle Nordberg, woman with a yoke.
1701063
Olle Nordberg
Woman with a yoke.
No bids
6d 2h
Estimate
2 500 SEK
Aly Ben Salem, Gouache on paper, signed.
1703090
Aly Ben Salem
Gouache on paper, signed.
No bids
6d 4h
Estimate
8 000 SEK