Theme auctions online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auction:
Classical Antiques F757
Auction:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
503
1235348

Carl Birger Höög

(Sweden, 1899-1929)
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Hammer price
30 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Head specialist Modern Art
+46 (0)702 53 14 89
Carl Birger Höög
(Sweden, 1899-1929)

Group of people

Signed Höög and dated 1925. Canvas 80 x 60 cm.

More information

Carl Birger Höög var en särling på den svenska konstscenen. Sin utbildning fick han på Carl Wilhelmsons målarskola i Stockholm samt hos Othon Friesz i Paris. Under sina få verksamma år skildrade Höög gärna 1920-talets Parisliv på ett högst säreget vis. I motivvalet minner han om bland andra Henri Toulouse-Lautrec och Honoré Daumier och skildrar Montmartres krogar och gator. Höög återgav i målningarna sina vänners till synes glada sorglösa livet med en viss sarkasm och ett drömlikt skimmer. Färgskalan är spartansk med brunt och ockra mot vilka han effektfullt ställer det dovt gröna. Ofta är målningarna utförda i den Nya Saklighetens anda, som var på modet i mitten av 1920-talet. Rörelsen är frusen, ett allmäneuropeiskt fenomen, som hade sitt ursprung i det italienska "Pittura metafisica". Höög blev endast 29 år, efter hans bortgång hölls en minnesutställning och kombinerad debututställning i Konstnärshuset i Stockholm.