94
1238657

Carl-Harry Stålhane

(Sweden, 1920-1990)
Carl-harry stålhane, a stoneware vase, rörstrand, sweden 1950's.

a stoneware vase, Rörstrand, Sweden 1950's.

White bird's egg glaze, signed R SWEDEN CHS. Height ca 45,5 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

15 000 - 18 000 SEK

1 423 - 1 708 EUR

Hammer price:
30 000 SEK
Literature

Petter Eklund, Patrik Johansson, "Stålhane", Carlssons 2006, jfr modellen avbildad på arkivbild, ur 1948 års serie, neg nr A 182, daterad 1949, sid 23.

Related content

Carl-Harrys solodebut som stengodskonstnär skedde i Ostermans utställningshall i Stockholm, februari 1948.

For condition report contact specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist Design and 20th-21st Century Works of Art
+46 (0)703 92 88 60