290
1224294

Wang Qingsong

(China, Born 1966)
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Hammer price
130 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Wang Qingsong
(China, Born 1966)

"Follow Me", 2003

Signed and dated 2005.4.18 on verso. C-print, image 50 x 128 cm.

Saleroom notice

Directly from the artist to the current owner.

Provenance

Literature

Juliet Hacking, "Det här är fotografi. Hela historien från 1826 till idag", 2013, illustrated on spread p. 552-553.

More information

"Konstnären Wang Qingsong använder olika media, bland annat fotografi och datagenererade bilder, för att belysa motsättningarna i dagens Kina. "Follow me" är ett iscensatt fotografi som fått namn efter en kurs i engelska. Follow me var en samproduktion mellan BBC TV och Kinas statliga tv-bolag som sändes under tolv års tid med början 1982. Programmet blev en ingång till den västerländska livsstilen och kulturen för miljontals kineser, inklusive Wang.
Bilden visar en enorm svart tavla täckt av handskrivna symboler, akronymer, teckningar och meningar på engelska och mandarin. Framför den sitter konstnären utklädd till lärare vid en kateder och pekar mot tavlan med en pekpinne.
[...]
Man möter [på svarta tavlan] en i det närmaste obegriplig komposition med allt från vardagsfraser (ofta ogrammatiska) på båda språken till direkta kommentarer till Beijings förberedelser inför de olympiska spelen. Multinationella bolag som McDonalds, Nike och Coca-Cola symboliserar den dominerande västerländska konsumentkulturen efter Mao, vilken ofta anklagas för att ha urholkat Kinas kulturarv. Wangs till synes lekfulla tablå visar Kinas och västerlandets nyfikenhet på varandra, och uppmärksammar den ekonomiska och politiska maktbalans som har lett till att det finns de som säger att 2000-talet i framtiden kommer att kallas "Kinas århundrade".

Citat Juliet Hacking, "Det här är fotografi", sid 552.