45
1264612

Omega, Speedmaster X-33, "Space-Flown", "Christer Fuglesang, STS-128"

300 000 - 500 000 SEK
26 600 - 44 400 EUR
28 100 - 46 800 USD
Hammer price
660 000 SEK
For condition report contact specialist
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Head Specialist Watches
+46 (0)739 40 08 23

Case size: 42,25 x 48,50 mm
Material: titanium
Movement: quartz, caliber 1666
Year: circa 2009
Crystal: sapphire crystal
Bracelet: kevlar strap
Serial number: 90'796'033
Case number: 186.2000 (L.L)
Accompanied by: provenance attestation letter signed by Christer Fuglesang, certificate, box, paper box

For detailed condition report, please contact specialist.

Provenance

Proveniensbrev

Denna klocka bar jag under min rymdresa STS-128 på rymdfärjan Discovery till den internationella rymdstationen ISS.
Det var den typ av Omegaklocka som Nasa utrustade sina astronauter med under den tiden. Normalt var de till låns, men man erbjöds även att köpa en som vi kunde gravera och ta med och använda under rymdresan. Detta gäller för denna klocka som jag lät ingravera STS-128/17A och mitt namn CHRISTER FUGLESANG.

Rymduppdraget STS-128 (STS = Space Transformation System) startade lokal tid den 28 augusti 2009 kl 23:59 från Kennedy Space Center på Cape Canaveral i Florida och avslutades med landning på Edwards Air Force Base i Kalifornien den 11 september 2009 kl 17:53 (lokal tid). Under 9 dagar var Discovery dockad med rymdstationen ISS. I den ursprungliga planen för ISS var denna färd den 17:e amerikanska i uppbyggnaden och därför hade uppdraget även beteckningen 17A. Klockan färdades totalt 9 262 217 km, 219 varv runt jorden, och var som högst 350 km över jordytan. Efter rymdfärden har klockan förvarats i sin ask.

På bifogade bilder från Discovery respektive ISS ser man klockan på min vänsterarm. Bredvid klockan har jag en aktivitetsmätare, som var en del av ett experiment att studera hur vi sov och i övrigt var aktiva i rymden. Det finns även flera YouTube-inlägg där klockan kan ses med mig i rymden, t.ex.: https://www.youtube.com/watch?v=84w6qZMa3hE .