454
1262686

Lage Lindell

(Sweden, 1920-1980)
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Lage Lindell
(Sweden, 1920-1980)

Untitled

Signed LL, executed in the 1970s. Acrylic on sheet 72 x 142 cm.

More information

Lage Lindell hämtade näring ur de konkretistiska idéerna så som de såg ut hos de så kallade 1947 års män. Men han skilde sig från dem genom att han aldrig släppte ambitionen att använda formen för att berätta en bra historia. Sedan kunde det handla om molnens rörelse över himlen eller en person som rör sig, som är på väg. Måleriet till och med 40-talet hade behärskats av Matisse-elevernas berättelse och den berättelse som fanns hos medlemmarna i grupperingen Färg och Form. Konkretisterna visade på en väg ut ur båda de idealen, från det avbildande och figurativa. Där hämtade Lindell näring. Han närmade sig abstraktionen, men han behöll kontakten med verkligheten och när han lämnade det svartvita blev färgen i högsta grad betydelsebärande för honom. När han ger sig hän åt färgen blir han en enastående och mycket originell kolorist.