541
1175043

Sven X:et Erixson

(Sweden, 1899-1970)
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 800 - 4 740 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Sven X:et Erixson
(Sweden, 1899-1970)

"Hamnen i Lissabon" (The harbour in Lisboa) detail

Oil on terracotta. 60 x 61 cm.

Exhibitions

Färg och Form, Stockholm, cat. no 151.

More information

Vävnaden "Hamnen i Lissabon" är vävd 1946 och var ett samarbete mellan Barbro Nilsson och Sven X:et Erixson, där X:et gjorde skissen. Den är en del av den konstnärliga utsmyckningen av Halmstad Teater. Barbro Nilsson var textilkonstnär knuten till Märta Måås Fjetterströms verkstad i Båstad, och konstnärlig ledare där 1942-1970. Samarbetet sågs som ett led i förnyelsen av konsthantverket som hade påbörjats under 1930-talet. X:et var del av Söndrumskolonin från mitten av 1940-talet, en konstnärsgruppering där även Halmstadgruppen ingick. X:et utövade starkt inflytande på de andra konstnärerna med sitt expressiva och starkt koloristiska måleri. Motivet Hamnen i Lissabon är hämtat från en av hans många resor. Det färgstarka, sjudande livet i hamnar fascinerade X:et, som fångat sådana motiv i Spanien och Norge innan han 1936 målade en serie scener från Lissabon, med lastning och lossning och kvinnor bärande på korgar med stora fiskar. Besöket i Portugal resulterade i färgstarka bilder av marknader, risbärerskor och gatumotiv. Auktionens verk är en detalj av skissen till "Hamnen i Lissabon" med en fiskarkvinna som balanserar dagens fångst på sitt huvud.
.
Leif Magnusson, ordförande i Xetsällskapet, har följande att tillägga om verket; "Det vi kan säga från Xetsällskapet är att Xet besökte Portugal 1936. Även året innan lär han ha passerat landet i jakten efter inspiration till Melodier vid torget, gobelängen i Göteborgs konserthus. Hursomhelst blev det en samling målningar med motiv från Portugal 1935-1937. I samband med slutet 1937 och början av 1938 började Xet förbereda sig för att ta sig an väggen i Heliga korsets kapell ute vid Skogskyrkogården. För Xet innebar det arbete i en ny teknik. Han provade att göra kopior eller nya verk som utgick ifrån oljemålningar i freskteknik för att hitta tekniken för det stora arbete han hade framför sig. Motivet som ni fått in är en i raden, dock inte särskilt många, som han gjorde för detta syfte. Flera av verken blev kvar i hans ägo då de ansågs vara svårsålda. Idag ser vi dock ett ökat intresse för dessa verk."