625
1181805

Pablo Picasso, after

(Spain, 1881-1973)
Pablo picasso after, "les demoiselles d'avignon".

"Les Demoiselles d'Avignon"

Lithograph in colours, 1955, signed in pencil and numbered 83/100. I: 50 x 47 cm, S: 75 x 56 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

300 000 - 350 000 SEK

28 930 - 33 751 EUR

Hammer price:
330 000 SEK
Related content

”Les Demoiselles d’Avignon” utgör en brytpunkt inom den västerländska konsthistorien. Med denna målning kom konsten att verkligen ledsagas in i ett nytt århundrade som man kan sägas tog sin början 1907, när målningen utfördes. Picasso hade gjort ett digert förarbete med ett, för honom, stort antal förberedande teckningar och skisser som visar på hans vilja och kamp att föra in konsten i en ny tid och fas. Kompositionen på målningen är nästan provocerande konfrontativ där de fem nakna kvinnorna nästan tvingar betraktaren att tita på dem samtidigt som det kubistiskt upplösa landskapet/miljön också drar betraktaren blick in till motivets mittpunkt. De två figurerna till höger har fått ansiktet ersatt av masker vilket ofta tillskrivs Picassos besök till Paris första etnografiska museum, Musée d’Ethnographie du Trocadéro, där hans möte med konst från Afrika och Oceanien påverkade honom djupt. Titeln anspelar på den gata i Barcelona som var känd för sina bordeller och målningen har genom detta också fått ett väldigt starkt erotiskt element. Auktionens färglitografi är utförd 1955 efter Picassos ikoniska målning.

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27