642
1273487

Hilding Linnqvist

(Sweden, 1891-1984)
Hilding linnqvist, "trädgård, sienna".

"Trädgård, Sienna"

Signed HL. Executed 1922. Panel 100 x 67,5 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

175 000 - 200 000 SEK

17 327 - 19 802 EUR

Hammer price:
Unsold
Provenance

Fritz Reutersvärd's collection.

Exhibitions

Konstakademien, Stockholm, "Hilding Linnqvist", exhibition arranged by Föreningen för nutida konst, 9 March - 7 April 1940, cat no. 88.

Related content

"På resa, det är enkelt - men också mångtydigt!
Jag är på resan och jag vill fortsätta min resa.
Jag befinner mig ständigt på resa.
I världen, i mitt eget land - ja, i min egen kammare!
Jag reser i min inbillning - i nattlig klarhet, i mina dagdrömmar
och i fullaste solljus."

Orden är Hilding Linnqvists och han var onekligen en flitig resenär, både i tanken och verkligheten. Hans måleri under 1920-talet präglades av de många utlandsvistelser han genomförde. År 1920 begav han sig på en resa genom Europa som skulle pågå i tre år, färden gick över Nordsjön via England till Frankrike och Italien. Några av Hilding Linnqvists främsta verk tillkom under denna period, däribland "Torget i Chinon" från 1921, idag i Moderna Museets samlingar.

I september 1922 befann sig Hilding Linnqvist i Assisi och skrev därifrån i ett brev till vännen Gunnar Björkman. ”Jag fortsätter över Perugra till Sienna. Där blir jag väl en tid. Eventuellt stannar jag där och arbetar. Min adress tills vidare till Villa Coltaccio. S. Silvestro per Castello Firenze. För vidare retur. Jag har varit en månad vid Numana tillsammas med Fjatte (Fritiof Schüldt), Nisse (Axel Nilsson) o. fam. Börje (Gideon Börje). Sköna bad”.

Hilding stannade mycket riktigt och målade i Sienna där han kom att utföra en serie målningar av skördearbetet i omgivningen. I auktionens ”Landskap, Sienna” som är målad vid denna vistelse har Linnqvist avbildat fikonplockare och han låter det toscanska landskapet sträcka ut sig i bakgrunden.

Auction info
For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of art, Specialist Modern Art
+46 (0)707 78 35 71