Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
646
1105203

Isaac Grünewald

(Sweden, 1889-1946)
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Hammer price
75 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist Art
+46 (0)707 78 35 71
Isaac Grünewald
(Sweden, 1889-1946)

"Den franska baren (självporträtt)" (The french bar - selfportrait)

Signed Isaac. Executed around 1912. Watercolour 37 x 26,5 cm.

Provenance

The artist's family, thence by descent.

Exhibitions

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Det sjungande trädet", 1989, catalog no. 200.
Borås konstmuseum, "Det sjungande trädet", 11 February - 8 April 1990.

Literature

Bernhard Grünewald, "Orientalen. Bilden av Isaac Grünewald i svensk press 1909-1946", ill. p. 138, CKM Förlag, 2011.

More information

Det är knappast någon smickrande eller grandios spegel Isaac Grünewald håller upp framför sig i sina självporträtt. Tvärtom har de alltid en gnutta ironi och karikatyr över sig. Grünewald tar fasta på sina skavanker: överbettet, den undfallande hakan, den lätta skelningen, de ”omanliga” dragen och förstås den mest utmärkande detaljen av alla i hans anatomi: hans judiska kroknäsa. I hans senare självporträtt från 30- och 40-talen kan vi studera dubbelhakorna och åldrandet.

Han ger dessutom färg och form åt just de saker som hans samtida offentlighet tycks reta sig på. Sturskheten, anspråkfullheten, arrogansen. Självmedvetenheten hos invandrarpojken som vuxit upp för att insistera att han visst är någon.
Många har vittnat om att Isaac Grünewald med sin karismatiska personlighet tenderade att stå i centrum vart han gick, utan att för den skull behöva några åthävor. Så också i akvarellen Den franska baren. Men – här kommer den självironiska knorren – det är bara det att de fyra övriga personerna vi ser i motivet alla är på väg ut ur bilden. Så vem poserar den unge konstnären för egentligen, med sin slokhatt, långrock och sina damasker?