No connection to server
674(1308265)
Knut Lundström(Sweden, 1892-1945)
"Music abstraction"
Hammer price
360 000SEK
Estimate
350 000 - 400 000 SEK

"Music abstraction"

Executed 1920-30. Panel 19 x 29 cm.

Saleroom notice

Executed 1920-30.

Provenance

Bohmans konsthandel, Stockholm, 1975.
Private collection, Stockholm.

More information

Knut Lundström var en verklig pionjär inom det nonfigurativa svenska måleriet på 1920-talet. Hans tidiga banbrytande verk är dock mycket sällsynta på auktionsmarknaden. Under sin levnad fick han tyvärr inte något större genomslag för sina idéer förutom hos sina konstnärsvänner och bland de mest visionära samlarna men på senare år har han givits allt större betydelse i den svenska konsthistorien. I bekantskapskretsen fanns flera välkända namn såsom Rolf de Maré, Eric Grate och Otto G Carlsund.

Efter studier vid Carl Wilhelmssons målarskola 1912-15 reste Knut Lundström år 1919 till Paris där han levde fram till 1933. Han studerade ett år för André Lothe och började experimentera med nonfigurativa färgplan och plangeometriska kompositioner där han utgick ifrån musik och upplevelsen av den. Färgplanen skulle konkretisera en ton och flera färgplan ett ackord. Detta utvecklade han under andra halvan av 1920-talet till mer fria linjeformationer med expressiva färger, vilka skulle ge uttryck för upplevelsen av musiksatser eller hela verk. Förvandlingen från ljud- till synupplevelse i auktionens plangeometriska verk är elegant och färgskalan är mustigt dov.

Från 1921 och framåt gav Lundström sina verk titlar med referens till olika musikstycken och tonskalor. Målningarna från tidigt 1920-tal omges av viss mystik eftersom flera av de verk som ställdes ut på debuten i Paris försvann spårlöst. Under tiden i Paris kom Lundström genom Carlsund i kontakt med konstnärer som Fernand Léger och Piet Mondrian som också var inriktade mot en geometrisk bildvärld. Även svenske Gösta Adrian Nilsson (GAN) fanns i Paris vid den här tiden. Han började dock inte producera geometriskt abstrakta verk förrän senare, vid 1920-talets slut. Lundström var med och grundade gruppen Les Artistes Musicalistes vars mål var att med sin konst förklara relationen mellan färg och ton. Les Artistes Musicalistes ställde bland annat ut på Galerie de la Renaissance i Paris 1933. Lundström formulerade ett manifest där han beskrev sin uppfattning om hur toner är färger och färger är toner. Målningarnas linjer, former och plan uttrycker tempo, teman och rytmer.

Lundström själv ställde även ut på de viktiga utställningarna Höstsalongen och Indépendentsalongen samt på den omtalade Exposition de l’Art Abstrait 1924 i Paris men även på Galerie L’Etoile 1926 och på Stockholmsutställningen 1930. Hans sista utställning med kompositioner ägde rum i London 1935. Efter detta år gick han helt över till figurativt måleri.

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Senior specialist Art
+46 (0)707 78 35 71
Purchasing info

Others have also viewed

Anna Mizak, "Tecken".
1691738
Anna Mizak
"Tecken".
No bids
8d
Estimate
3 000 SEK
Anna Mizak, Untitled.
1691717
Anna Mizak
Untitled.
No bids
8d
Estimate
4 000 SEK
Anna Mizak, Untitled.
1691712
Anna Mizak
Untitled.
No bids
8d
Estimate
4 000 SEK
Anna Mizak, Untitled.
1691716
Anna Mizak
Untitled.
No bids
8d
Estimate
2 500 SEK
Owe Zerge, Translation: "Still life".
1699185
Owe Zerge
Translation: "Still life".
No bids
6d
Estimate
2 500 SEK
Gunnar Johnsson, 'Runmarö'.
1701591
Gunnar Johnsson
'Runmarö'.
No bids
1d
Estimate
2 500 SEK
Gunnar Johnsson, 'Badande figur'.
1698058
Gunnar Johnsson
'Badande figur'.
No bids
1d
Estimate
2 500 SEK
Pelle Åberg, Nils Ferlin.
1702856
Pelle Åberg
Nils Ferlin.
No bids
21h 5m
Estimate
10 000 SEK