Theme auctions online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auction:
Classical Antiques F757
Auction:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
29
1314804

A Gustavian 18th century secretaire attributed to J. Eferberg.

30 000 - 50 000 SEK
2 920 - 4 870 EUR
3 400 - 5 660 USD
Hammer price
55 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Length 102, width 49, height 100 cm.

More information

Jöns Efverberg (född i Skåne 1729) blev enligt Kommerskollegiums beslut 1770 utnämnd till slottssnickare och ebenist under Hallrätten. I mantalslängden 1770 nämns han som snickare vid drottningens slott [Drottningholm]. Värt att notera att Georg Haupt blev slotts- och hovsnickare nästan samtidigt. Fem år senare blev han genom sitt mästerstycke ansluten till snickarämbetet i Stockholm. Detta mästerstycke, sålt 2018 på Bukowskis Important Winters Sale 613, nr 44, är speciellt på flera vis. Det är ett av endast fyra mästerstycken gjorda i form av en byrå, därtill det andra mästerstycket som gjordes i den nya gustavianska stilen efter Georg Haupts skrivbord 1770. Att Efverberg och Haupt måste haft ett samröre är tydligt. Efverberg modellerade sitt mästerstycke efter Haupts berömda vaktsäng i form av en byrå från 1770-talets första hälft, i dag på Drottningholm. På auktionens sekretär är influenserna från Georg Haupt tydliga i de svängda benens profil och dess inläggningar i fält och cirklar, samt i användandet av skuggning i intarsian för att skapa en tredimensionell effekt.