70
1296125

A Royal pair of late Gustavian stools by,Erik Öhrmark and Pehr Ljung after design by Louis Masreliez, late 18th century.

A royal pair of late gustavian stools by,erik öhrmark and pehr ljung after design by louis masreliez, late 18th century.

Sit height 45 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

20 000 - 25 000 SEK

1 965 - 2 456 EUR

Hammer price:
60 000 SEK
Provenance

The Royal collections at Stockholm Palace. The model commissioned both for King Gustav IV Adolfs and the duchess (Queen) Hedvig Elisabeth Charlotta.
At the inventory 1878 the stools, HGK 230 - 233
were placed in Arvfurstens Palace; one pair in the room of the ladies-in-waiting and one pair in storage.
In 1883 all four stools were sold.
Of the remaining set a pair of stools stands today at Haga Palace in the Crown Princess couple´s salon.

Literature

Haga (red. Ingrid Sjöström), Stockholm 2009, see illustration page 355

Related content

Modellen till auktionens taburetter ritades av Louis Masreliez för Gustav IV Adolfs nya konseljrum på Stockholms slott som inreddes 1795–96. Detta var praktsal där de främsta hantverkarna anlitades. Gottlieb Iwersson snickrade konseljbordet som fick snidade ben av Jean Baptiste Masreliez och förgyllda beslag av Fredrik Ludvig Rung. Av Louis Masreliez finns bevarad en ritning med förslag till möbler där taburetternas karakteristiska ben känns igen. Ändringar och kommentarer på ritningen av Gustav IV Adolfs hand visar att detta var ett prestigefullt uppdrag som engagerade den unge kungen.
Uppdraget att utföra sittmöblerna: kungens karmstol, ett par stolar till hans farbröder hertigarna Karl och Fredrik Adolf samt taburetter gick till stolmakaren Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813) och den skurna dekoren utfördes av bildhuggaren Pehr Ljung (verksam omkr 1770-1807).
Taburetternas modell ansågs uppenbarligen som så lyckad och prestigefull att en serie också kom att tillverkas för hertiginnan (drottning) Hedvig Elisabet Charlottas våning på Stockholms slott. Till vilken uppsättning auktionens taburetter gjorts kan ej med säkerhet bestämmas men om vilka upphovsmännen var råder ingen tvekan.

Auction info
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
Head of Consignment & Sales Department, Fine Art Stockholm. Specialist Antique Furniture, Decorative Arts and Asian Ceramics
+46 (0)706 40 28 61