786
1320944

Carl Johan Fahlcrantz

(Sweden, 1774-1861)
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Hammer price
11 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Sweden, 1774-1861)

Solna Church

Canvas 28 x 37 cm. Period gilded frame.

More information

Samma typ av ram med förgylld blyornamentik återfinns på flera av Fahlcrantz målningar, jfr Bukowski Auktioner, auktion 562, våren 2011, kat nr 339. ”Fortunadalen”, signerad och daterad 1833. (Duk 27,5 x 37,5 cm).