128
1354102

Michel Comte

(Switzerland, Born 1954)
125 000 - 150 000 SEK
11 300 - 13 600 EUR
12 000 - 14 400 USD
Hammer price
210 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photography and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Michel Comte
(Switzerland, Born 1954)

"Beauty & Beast", 1996

Signed Michel Comte and numbered 1/3 verso. Gelatin silver print 120 x 150 cm.

More information

Michel Comte är den Schweiziska konservatorn som bytte karriär och blev världskänd modefotograf. Comte gjorde sitt första internationella modejobb i Paris 1979 på uppdrag av Karl Lagerfeld för Chloè. Fotouppdrag för Amerikanska Vogue ledde honom till New York under tidigt 1980-tal, senare slog den rastlösa fotografen sig ner i Los Angeles. På bara några få år blev den autodidakta Comte en av de mest eftertraktade modefotograferna i världen. Hans porträtt av kända personer inom film, konst och nöjesvärlden har visats i bland annat Vanity Fair och Vogue. Förutom porträtt och modebilder så omfattar hans tre decennier långa karriär även stora reklamkampanjer, högklassiga paparazzibilder och en serie fotografier tagna i Comtes favoritrum på Hotell Paris Ritz. Han har även arbetat mycket med dokumentärfotografi och rest i krigsområden som Irak, Afganistan, Bosnien, Sudan och Kambodja som fotograf för Röda korset och sin egen organisation Michel Comte Water Foundation.