157
1349292

Lennart Nilsson

(Sweden, 1922-2017)
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 810 - 3 740 USD
Hammer price
32 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Lennart Nilsson
(Sweden, 1922-2017)

"Tumsugaren", 1974

From "Ett barn blir till". Signed Lennart Nilsson. Cibachrome, image 39 x 39 cm.

Saleroom notice

Correct year for this photograph is 1974.

Literature

Lennart Nilsson and Lars Hamberger, "Ett barn blir till", 1995, illustrated on fullpage p. 134.

More information

Den svenske fotografen Lennart Nilsson (1922 - 2017) är världsberömd.
Han var först i vår historia med att fotografera ett mänskligt foster inifrån livmodern. Lennart Nilssons experiment med elektronmikroskop och endoskopiska kameror, tillsammans med andra tekniker gav honom möjlighet att skapa högupplösta bilder av utvecklingen av mänskligt liv. Projektet började 1953 och tog Nilsson 12 år att slutföra.
Lennart Nilssons “Ett barn blir till” innebar ett stort genombrott i medicinsk fotografi. 1965 publicerade den amerikanska tidskriften LIFE Magazine hans 16-sidiga reportage “The Drama of Life Before Birth” som är tidningens snabbast slutsålda upplaga tillsammans med “Mordet på John F. Kennedy” (1963) och “Månlandningen” (1969).
Hans bok ”Ett barn blir till” kom ut första gången 1965 och har sålts i över 30 miljoner exemplar, publicerats i 5 upplagor och översatts till ett 20-tal språk. Samma år tilldelades han American Society of Magazine Photographers ”Photographer of the Year Award” . Bilderna har visats på utställningar världen över och kunde bland annat ses på Abecita Popkonst & Foto i Borås våren 2016.
Samtidigt som Lennart Nilsson blev en av världens mest framgångsrika reportagefotografer, så hade han en lika framgångsrik karriär som vetenskapsfotograf. Nilsson samarbetade med Gillis Häägg (1931-2015) i flera av sina stora projekt. Hääg var en av färgfotografins pionjärer i Europa och känd som mannen som satte färg på Lennart Nilssons vetenskapsfotografier – när han inte tjänstgjorde som lärare i färglära på Göteborgs universitet. Samarbetet med Lennart Nilsson startade 1969 då de båda möttes i Oslo vid en av Hääggs föreläsningar om sin unika färgteknik. Det blev starten på en nära yrkesrelation som varade i närmare 40 år. Lennart Nilssons fascinerande fotografier från mikrovärlden var fotograferade med elektronmikroskop och kunde genom mikroskopet endast återges i en svartvit gråskala. Auktionens fyra motiv från ”Ett barn blir till” är alla utförda i tekniken Cibachrome, en avancerad färgkopieringsteknik med mycket god hållbarhet.

Lennart Nilsson tilldelades Hasselbladpriset 1980. Han finns representerad på flera av världens stora och mest etablerade museer, bland andra British Museum i London, Tokyo Fuji Art Museum, Museum of Modern Art i New York, Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm.