224
1305016

Mike & Doug Starn (Starn Twins)

(United States, Born 1961)
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Hammer price
60 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
(United States, Born 1961)

"ATL Film Still #8", 2000-2005.

Signed Mike Starn and Doug Starn and numbered 5/5 verso. Lambda digital C-print mounted to aluminum 74.5 x 102 cm.

Provenance

Wetterling Gallery, Stockholm.

Literature

Doug & Mike Starn, "Gravity of Light", 2012, illustrated p. 98-99.

More information

Ända sedan 1980-talet har tvillingbröderna Mike och Doug Starn undersökt det fotografiska mediet och prövat dess gränser. Deras konceptuella verk har ofta en fotografisk bild som utgångspunkt, den överförs sedan till ovanliga material som glas, plastfilm, tejp, plåt eller handgjort papper. Motiven utformas ibland som kollage och byggs upp i flera lager vilka sätts samman med till exempel knappnålar. Det innovativa utforskandet av material har på sätt och vis blivit Starn Twins kännetecken och går som en röd tråd genom deras konstnärskap oavsett om det gäller skulptur, måleri, video eller fotografi.
"ATL Film Still #8" är en del i projektet ”Attracted to Light” som består av totalt 83 bilder tagna under några års tid. Arbetet samlades i bokform 2003. Projektet undersöker det konceptuella och fysiska begreppet ljus/mörker. I fokus står nattfjärilen och andra insekter som flyger på natten och dras till ljus. De flesta av seriens bilder är tagna på brödernas egendom i delstaten New York. För att kunna porträttera nattfjärilarna så användes specialbyggda makroobjektiv. Bilderna överfördes sedan till material som förhöjde malarnas skira vingar och känslan av ljus. Flera motiv fogades samman och formade ögonblickssekvenser, precis som i "ATL Film Still #8", där fyra olika motiv utgör en helhet där nattfjärilens typiska lite fladdriga rörelsemönster återberättas.
Tvillingarnas konstnärliga samarbete startade redan vid 13-års ålder, när de var 26 slog de igenom på Whitney Biennalen i New York. Sedan dess har de uppmärksammats för sina utställningar på bland annat Stedelijk Museum i Amsterdam, Metropolitan Museum of Art i New York, Venedigbiennalen 2011 och Museum of Fine Arts i Houston. Sedan tidigt 2000-tal har Starn Twins regelbundet ställt ut på Wetterling Gallery i Stockholm, senast med utställningen ”Iggy and Franz” sommaren 2019.