243
1340367

Annika von Hausswolff

(Sweden, Born 1967)
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Hammer price
32 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Annika von Hausswolff
(Sweden, Born 1967)

"Digging for History Red"

Signed AvH and dated 2015 verso. Vitreous enamel 30 x 40 cm.

Provenance

Andréhn-Schiptjenko, Stockholm.

More information

Annika Elisabeth von Hausswolff tillhör en generation av internationellt etablerade svenska fotokonstnärer som debuterade i början av 1990-talet och som var teoretiskt och bildmässigt inspirerade av den postmodernistiska konsten.
Hon har utvecklat ett bildspråk som väcker känslor av såväl obehag som nyfikenhet inför de oväntade vardagliga situationer och makabra historier som avbildas. I hennes noggrant iscensatta fotografier, vars uttryck pendlar mellan det dokumentära och det fiktiva, är den mänskliga kroppen ofta närvarande eller har lämnat spår efter sig: nakna övergivna kroppar i natursköna miljöer eller minnen av människors närvaro i form av dammtussar, oordnade soffkuddar eller skjortor. Med utgångspunkt i bekanta motiv och konsthistoriska referenser avbildar hon scenarios föreställda och utförda av henne själv.

Återkommande teman är patriarkala strukturer, kriminalitet, global kapitalism, det undermedvetna och hennes djupa intresse för den fotografiska bilden. Under senare tid har hon utforskat transitionen från analogt till digital fotografi och har arbetat med olika tekniker som UV-print på plexi, oljefärg, fine art prints och metall print high definition på aluminium.

Moderna Museet i Stockholm visar en separatutställning med Annika von Hausswolff den 23 oktober 2021 – 20 februari 2022 och på Moderna Museet Malmö 26 mars – 4 september 2022.