296
1297338

Truls Melin

(Sweden, 1958-2022)
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Truls Melin
(Sweden, 1958-2022)

"Skepp"

Signed Truls Melin and dated 2007. Edition 5. White wooden base included in lot. Painted wood and fiberglass. Height 76.5, length 79, width 53 cm.

Provenance

Galleri Magnus Åklundh, Malmö.
Fredrik Roos Collection, Malmö.

More information

Truls Melin representerade Sverige 1993 på konstbiennalen i Venedig med en uppmärksammad och hyllad installation bestående av tre stora, grön-blå-målade skulpturer. Han deltog också i Sydneys konstbiennal 1990. Han föddes i Malmö och gick på Konstakademin i Köpenhamn 1979-1984, där han nu bor och arbetar. Han debuterade hos den legendariske galleristen Sten Eriksson 1986. Moderna Museet köpte en skulptur och även Fredrik Roos var tidigt ute. Truls Melin blev tidigt en konstnär som man talade om med respekt.
Hans skulpturer är lekfullt lågmälda och poetiska. Han präglas av en dansk skulpturtradition, men är påverkad av minimalism, 1950-talets arkitektur och arvet efter det svenska folkhemmet. För Truls Melin är skulptur ett fysiskt stillastående monument och motiven hämtas oftast från hans barndomsminnen och intresse för modellbyggande av båtar, plan och tåg. De saknar inte sällan detaljer och är målade i monokroma färger, ofta blått, grått eller grönt.
Truls Melin undersöker vad som ligger under ytan, vad som döljs i minnets och det undermedvetnas djup, men även gränserna mellan nuet och det förflutna och kontraster mellan ljust och mörkt, liv och död, glädje och skräck. I likhet med minimalismen återkommer Truls Melin ofta till former som ingår i ett seriellt system, men till skillnad från minimalisternas är hans verk förankrade i personliga minnen och referenser.
Museimannen Folke Edwards beskriver hans skulpturer som stumma, osentimentala, utmanande enkla och nästan naiva, men att de samtidigt överraskar genom sin komplexitet – som att plötsligt slå huvudet i en dörr!
Truls Melin har bland annat ställt ut på Magasin III i Stockholm, Lunds Konsthall, Malmö Konsthall, Malmö Konstmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Göteborgs Konsthall, Eskilstuna Konstmuseum, Wanås skulpturpark, Kulturhuset i Stockholm, Rooseum i Malmö, IASPIS, Krefelder Konstmuseum Tyskland, DAAD Gallery, Berlin, Dunkers kulturhus i Helsingborg; Charlottenborg Konsthall i Köpenhamn och Würtenbergischer Kunstverein i Stuttgart. Han mottog prestigefyllda DAAD grant in Berlin in 1994, Barbro & Holger Bäckströms stipendium 2006 och Moderna Museets vänners skulpturpris 2007.
Representerad på bland annat Moderna Museet, Stockholm, Malmö Konstmuseum, Magasin III, Stockholm, Göteborg konstmuseum, Norrköpings Konstmuseum och Ståhl Collection, Norrköping.