379
1344805

Erik Glemme

(Sweden, 1905-1959)
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
55 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Head Specialist Contemporary and Modern Design
+46 (0)703 92 88 60
Erik Glemme
(Sweden, 1905-1959)

a pair of stools, Sweden 1940-50's.

Teak and black leather, height 43,5 cm, width 53 cm.

Wear, one seat with wear and damages.

Provenance

From the interior of Amanda Christensen AB, Kungsbroplan 1, Stockholm.

More information

Erik Glemme (1905 - 1959) var en svensk arkitekt och landskapsarkitekt, främst verksam i Stockholm. Tillsammans med kollegan Holger Blom, Stockholms stadsträdgårdsmästare, blev Glemme en förgrundsgestalt för den så kallade Stockholmsstilen, ett program där den funktionalistiska arkitekturen fick en inramning genom park- och landskapsplanering. Klassiska förortsområden som torgen i Vällingby centrum och Blackeberg samt Grynkvarnsparken i Johanneshov planerades av Glemme, likaså Tegnérlunden, Rålambshovsparken och Norr Mälarstrands strandpromenad. Till parkerna ritade Glemme ofta bänkar, paviljonger mm. Vid sidan av arbetet med stadens gröna offentliga rum hade Glemme sitt eget arkitektkontor, där han utförde flera inredningsprojekt till både privata och offentliga beställare. Inredningen till ett av Stockholms stadsborgarråd i Stockholms stadshus under 1950-talets mitt var ett omtalat uppdrag. Hans möbler och armaturer har en personlig karaktär ofta präglade av asymmetri, organiska former samt en mycket hög snickarkvalitet.

Föremålen på höstens auktion kommer från en av Glemmes viktigaste klienter, det manliga modeföretaget, slipstillverkaren Amanda Christensen AB. Företaget ägde fastigheten Kungsbroplan 1 i Stockholm där Glemme i sin roll som Christensens arkitekt inredde och formgav både fasta och lösa inventarier till dels kontoren, dels till den privata våningen samt till familjens sommarställe. Auktionens föremål kommer från den privata våningen på Kungsbroplan 1.