500
1351576

Sigrid Hjertén

(Sweden, 1885-1948)
Sigrid hjertén, "den skära flickan".

"Den skära flickan"

Executed 1916. Canvas 116 x 89.5 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

1 000 000 - 1 200 000 SEK

100 100 - 120 120 EUR

Hammer price:
1 600 000 SEK
Provenance

Bukowski Auktioner, Stockholm, Höstens Moderna auktion 1996, cat. no. 122.

Exhibitions

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Aprilutställningen 1921, exhibition catalogue no. 30, cat. no. 170.
Konstakademien, Stockholm, 1936.

Related content

Auktionens målning ”Den skära flickan”, 1916 har varit utställd på två för Sigrid Hjertén betydelsefulla utställningar.

År 1910 bildades Föreningen Svenska Konstnärinnor (FSK) i Stockholm av ett 40-tal kvinnliga konstnärer. År 1921 höll föreningen sin uppmärksammade Aprilutställning på Liljevalchs konsthall. Sjutton konstnärer deltog varav bland andra Maj Bring, Siri Derkert, Ruth Milles, Ellen Trotzig och Sigrid Hjertén.
Utställningen kritiserades av vissa kritiker mycket hårt. Bland annat Albert Engström skrev i Strix: ”Jag besökte häromdagen fruntimmernas utställning hos Liljewalch och något så förskräckligt har jag aldrig sett”, skrev han. Utställningen var en ”en skam för hela kvinnokönet”. Eftersom kvinnorna saknade självkritik borde de förbjudas att ”blamera sig själva och landet” såsom nu skedde.

Trots den hårda kritiken så var utställningen 1921 viktig för att befästa konstscenen för de kvinnliga konstnärerna som detta år även fick allmän rösträtt.

Femton år senare, 1936, var situationen helt annorlunda för Sigrid Hjertén. Efter att under 1920-talet ha varit bosatt i Paris drabbades hon av ett sammanbrott i samband med flytten hem till Stockholm i början av 1930-talet och hamnade på Beckomberga. Under lång tid rörde hon inte penslarna men återvände så småningom till måleriet igen. 1936 så hade hon en stor separatutställning på Konstakademien som blev Hjerténs stora publika genombrott.

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of art, Specialist Modern Art
+46 (0)707 78 35 71