531
1354696

Paul Jenkins

(United States, 1923-2012)
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
28 200 - 32 900 USD
Hammer price
270 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Paul Jenkins
(United States, 1923-2012)

"Phenomena Violet Visitation"

Signed Paul Jenkins. Also signed and dated 1989-90 verso. Canvas 221 x 195 cm.

Literature

Paul Jenkins, "Prismes brisés - le prisme du chaman", 1989, illustrated in colour.

More information

Paul Jenkins var en betydande del av scenen kring de abstrakta expressionisterna i New York i mitten av 1950-talet. Själv beskrev han sig som en ”abstract phenomenist”. Efter att ha fötts i Kansas City 1923 begav han sig till New York där han studerade vid Art Students League före han 1953 reste till Europa. Till slut skaffade han sig en ateljé i Paris och kom att dela sin tid mellan USA och den franska huvudstaden livet ut.
Han första separatutställning i New York var på det legendariska Martha Jackson Gallery som hade en betydande roll i stadens dynamiska konstsccen.

Paul Jenkins målningar kännetecknas både av det kontrollerade flödet av färg som han rikligt hällde på dukarna och skrapade ut i långa böljande sjok, och de starka diamant-liknande färgerna som nästan ger ett genomskinligt intryck. Framför en av hans målningar kan man via upplevelsen förstå hans långa intresse för religion och filosofi, hans inspiration från bland annat I Ching och Carl Gustav Jung ledde honom till en estetik som inbjuder till reflektion och mystik.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?