593
1351142

César Baldaccini

(France, 1921-1998)
550 000 - 650 000 SEK
48 500 - 57 400 EUR
50 600 - 59 900 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
César Baldaccini
(France, 1921-1998)

"Poule Andrée"

Signed César, numbered EA 2/2. Concipated 1980. Patinated bronze, height ca 52 cm, length 63 cm, width 30 cm. Foundry mark Fondeur Bocquel.

Provenance

Galleri GKM, Malmö, acquired by the present owner.

Literature

Pierre Restany, "César", 1988, compare p. 284.

More information

César Baldaccini (1921-1998) var fransk skulptör och medlem i gruppen Nouveaux Réalistes tillsammans med bl.a Fernandez Arman, Yves Klein och Jean Tinguely. Denna konstriktning ses som den europeiska motsvarigheten till popkonsten i USA. I början av 1950-talet började César svetsa samman, eller "ackumulera" delar av metallskrot. Skulpturerna var solida i form av insekter, olika djur och delar av människokroppar. När han en dag hos en skrothandlare såg en hydraulisk press fick han impulsen att utnyttja den i sin konst. I Paris presenterade han 1960 sina sammanpressade bilar och väckte stor sensation. Hans innovativa Compressions var födda och gjorde honom känd över hela världen. Arbetet med ackumulationerna sysselsatte César under hela hans liv och han fann ständigt nya material: plast, polyuretan och smält kristall. César betraktades tidigt som en av Frankrikes främsta skulptörer. I auktionens skulptur ”Poule Andrée” refererar César fortfarande till skulptur i traditionell form, om än som ett approprierat assemblage med humor som en av beståndsdelarna. "Min vision om skulptur förändrades genom arbetet med metallskrot", säger César. "Jag kom in i verkstadsvärlden och lärde mig att närma mig det återvunna materialet och låta det tala till mig".