No connection to server
608(1333862)
Elsa Thoresen(United States, 1909-1994)
Untitled
Unsold
Estimate
100 000 - 125 000 SEK

Untitled

Signed E. Thoresen and dated -44. Canvas 81 x 65 cm.

Exhibitions

Mjellby konstmuseum, "Surrealismens kvinnor - Franciska Clausen, Rita Kernn-Larsen och Elsa Thoresen", 15 February – 6 September 2020.
Kunstforeningen GL Strand, Köpenhamn, "Kvindernes surrealisme. Francicska Clausen, Rita Kernn-Larsen og Elsa Thoresen", 14 September 2018 - 20 January 2019. There after MSJ – Kunstmuseet, Tønder, 2 February - 2 June 2019

More information

Den amerikanskfødte maler Elsa Thoresens (1906-1994) billede uden titel fra 1944 er udført i en overgangsperiode i kunstnerens skandinaviske produktion. Uddannet i Norge og Belgien, gift og bosat i Danmark, flygtede hun sammen med sin mand og to børn i 1943 fra det tyskbesatte Danmark til Sverige, hvor hun opholdt sig frem til 1953. Maleriets lagdelte komposition med sten eller klipper forneden, hav, tang og bølger i midten og de abstrakte, næsten flammende, opadstræbende former foroven vidner på mange måder om den udvikling, som Thoresens arbejde gennemgik i netop de år. Fra at være en internationalt engageret og anerkendt surrealist i 1930erne bevægede hun sig under opholdet i Sverige i retning af et både naturinspireret og abstrakt billedsprog.
Maleriet er karakteriseret ved en høj grad af sanselighed i fremstillingen af naturens elementer. De fine penselstrøg vidner om en nærmest erfaringsbaseret forståelse af vandet, der kraftfuldt griber fat og hvirvler sand op fra havbunden. Maleriet kan i lyset heraf da også forstås på flere måder: Dels som kunstnerens oprigtige interesse for at formidle omgivelserne og de enkelte naturindtryk, dels som et mildt glimt af den surrealisme, der langsomt er ved at glide i baggrunden i hendes produktion. Med viden om de drifter og den symbolik, som surrealisterne arbejdede med, kan maleriets figurative bestanddele – stenene eller klipperne som udtryk for en mandlig energi, og vandet eller havet som udtryk for en kvindelig ditto – nemlig udmærket ses som mødet mellem det mandlige og det kvindelige, der her slår mod hinanden og i sammenstødet genererer nyt liv.
Maleriet er bevaret i sin originale ramme og blev vist på udstillingen ”Kvindernes surrealisme” i Kunstforeningen Gl. Strand og på Sønderjyllands Kunstmuseum i Danmark i 2018-2019 og på Mjellby Konstmuseum i Sverige i 2020.

Johan Zimsen Kristiansen, konsthistoriker

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Head specialist Modern Art
+46 (0)702 53 14 89
Covered by droit de suite

By law, the buyer will pay an artist fee for this work of art. This fee is 5% of the hammer price, or less. For more information about this law:

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Purchasing info
Image rights

The artworks in this database are protected by copyright and may not be reproduced without the permission of the rights holders. The artworks are reproduced in this database with a license from Bildupphovsrätt.

Others have also viewed

Alain Soucasse, Untitled.
1693786
Alain Soucasse
Untitled.
No bids
2d 5h
Estimate
2 500 SEK
César Baldaccini, Untitled.
1610844
César Baldaccini
Untitled.
No bids
5d 5h
Estimate
15 000 SEK
Wim Bosma, Harbour view with lighthouse.
1695862
Wim Bosma
Harbour view with lighthouse.
Current bid
500 SEK
1d 2h
Estimate
3 000 SEK
César Baldaccini, Untitled.
1610843
César Baldaccini
Untitled.
Current bid
500 SEK
2d 2h
Estimate
15 000 SEK
Kraesten Iversen, Coastal village.
1694406
Kraesten Iversen
Coastal village.
Current bid
1 000 SEK
1d 5h
Estimate
4 000 SEK
Frank Turc, "Par Provence".
1696200
Frank Turc
"Par Provence".
Current bid
1 800 SEK
9h 9m
Estimate
2 500 SEK