613
1356830

Hilding Linnqvist

(Sweden, 1891-1984)
275 000 - 300 000 SEK
24 300 - 26 500 EUR
25 300 - 27 600 USD
Hammer price
200 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Hilding Linnqvist
(Sweden, 1891-1984)

”Strandbild, Visby”

Signed Hilding Linnqvist. Executed in 1930. Canvas 209 x 350 cm.

Provenance

Grace och Philip Sandbloms Collection, Lund.

Exhibitions

Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm, Föreningen för nutida konst, catalogue no. 3, "Hilding Linnqvist", 9 March - 7 April, 1940, cat. no. 142.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, exhibition arranged by
Sveriges Allmänna Konstförening, October 1957, catalogue no. 228, cat. no. 130.

Literature

Folke Holmér, “Hilding Linnqvist”, SAK, 1955, illustrated p. 173.

More information

Hilding Linnqvist hör till en av Sveriges mest betydande naivister och blev tidigt etablerad och känd för sina färgstarka kompositioner. Linnqvist var en nyckelfigur inom den lyriska naivismen i Sverige med ett måleri som frångick den tekniska perfektion som han skolats i. Flera svenska konstnärer anslöt sig till denna för tiden nytänkande inriktning. Efter studier vid Tekniska skolan och Konstakademin inspirerades han av Edward Munch och Ernst Josephsons sjukdomskonst, något som kom att leda honom mot ett friare och mer ohämmat måleri.

Under 1920-talet genomförde Linnqvist ett flertal utlandsresor och hans kolorit blev ljusare och motiven allt mer detaljerade. Auktionens monumentala verk, "Strandbild, Visby" från år 1930, fångar folklivet och den glädjefyllda stämningen en varm sommardag i Almedalen utanför Visbys ringmur. Semesterfirarna vilar under trädens skugga och iakttar roat segelbåtarna och roddaren vid strandkanten. I fonden syns Kruttornet, ringmurens äldsta försvarstorn som under medeltiden hade armborstskyttar som sköt mot angripande båtar. I Linnqvists skildring av den betydelsefulla parken märks inget av platsens tidigare aktiviteter. I stället visar han hoppfullheten och friheten hos en modern tids människor som njuter av sommaren och havsbrisen.

Kompositionens uppbyggnad är raffinerad beträffande såväl den kontrastfulla koloriten som målningens bildelement. Blandningen av det naiva, barnsliga och det allvarliga skapar en osäkerhet som öppnar upp för betraktaren att finna ytterligare dimensioner. Färgerna är starka men harmoniserar med varandra vilket skapar en kärleksfull och glädjefylld tolkning av det moderna livet i 1930-talets Sverige på en plats som idag är en betydande politisk mötesplats under en sommarvecka varje år.