661
1359452

Ivan Ivarson

(Sweden, 1900-1939)
500 000 - 600 000 SEK
44 100 - 53 000 EUR
46 000 - 55 200 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Ivan Ivarson
(Sweden, 1900-1939)

Fiesole - Woman in southern landscape

Signed I. Ivarson. Verso with dedication "Till pappa på födelsedagen, 1937, Ivan". Canvas 63 x 63.5 cm.

Provenance

Uppsala Auktionskammare, Internationell kvalitetsauktion Modernt, 3 December 2010, cat. no. 1097.

More information

"Thorild Olsson, Ivan Ivarson och Märta Taube följdes åt till Florens. Nästan utmattade av starka intryck efter några dagars vandringar i museer och kyrkor kom de till det lilla Fiesole högt uppe i bergen. Den rena svala bergsluften, naturens skönhet och stillheten på denna plats med sina klosterträdgårdar och små kapellverkade oändligt välgörande. Ivarson målade bl.a. en liten grupp blomkrukor i en klosterträdgård och några akvareller. Det verkar, som om han just här i Fiesole rensat ut åtskilligt mörkt från sin palett". (Arne Stubelius, "Ivan Ivarson", 1954, sid. 27)

I början av mars 1927 for Ivarson till Italien (Rom, Florens, Fiesole) för att senare fortsätta till Cagnes, och Sydfrankrike. Under perioden nådde Ivan Ivarson sitt koloristiska klimax där djupt ultramarinblått spelade huvudrollen med rött, grönt och gult som viktiga accenter. Motiven från denna period är ständigt återkommande; himlen, havet, jorden, kvinnan och barnet. Dessa element stod för en idealtillvaro, en dröm om naturens lustfyllda härligheter. När Ivarson 1929 kom tillbaka till Sverige efter vistelsen i Frankrike och Italien, kunde han i lugnet på Stenungsön i Bohuslän låta intrycken från utlandsvistelsen sjunka in och han fann nu sitt språk och sin kolorit som vi känner igen som omisskännligt ”Ivarsonsk”.

Ivarsons skildringar är inga direkta avbildningar, snarare är målningarna fyllda av hans känslor inför naturen. Han måleri bär på en expressiv ådra och kompositionerna är intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. Auktionens målning är ett mycket fint exempel ur Ivarsons produktion med Sydländska motiv från hans resor.