Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auction:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
723
1363699

Gustaf Wilhelm Carleson

(Sweden, 1785-1857)
5 000 - 6 000 SEK
484 - 581 EUR
554 - 665 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Carleson
(Sweden, 1785-1857)

Landskap med havsutsikt mot en befästning på en udde

Signerad af: G W Carlsson och daterad 16/12 1803. Tuschlavering 38 x 54,5 cm

Provenance

Troligtvis gåva av konstnären till sina föräldrar kapten Edvard Carleson (1750-1837) och Fredrika, née Granschoug (†1806);
genom Arvi sådant fall åter till konstnären i hans gifte med sin kusin Anna Charlotta Granschough (1793-1881), sedan 1828 innehavare av Odensviholms säteri, Västerviks kommun;
deras son, Kapten Carl Otto Gustaf Carlsson (1833-1881), gift med Maria Viktorine Fleetwood (1834-1904);
genom arv kvar på Odensviholm till 1974 då de såldes i samband med skildringen av Odensviholms bibliotek ;
auktion, Stockholm, Libris Auktioner, ”Odensviholms Bibliotek”, II, 1974, nr. 870

More information

Carleson utförde denna akvarell när han endast var 16 år gammal. Gustaf Wilhelm Carleson var militär, men tog som överste avsked 1828 och flyttade till Odensviholms säteri, vilket hans hustru, Anna Charlotta Granschough (1793-1881), samma år hade ärvt.