723
1363699

Gustaf Wilhelm Carleson

(Sweden, 1785-1857)
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Carleson
(Sweden, 1785-1857)

Landskap med havsutsikt mot en befästning på en udde

Signerad af: G W Carlsson och daterad 16/12 1803. Tuschlavering 38 x 54,5 cm

Provenance

Troligtvis gåva av konstnären till sina föräldrar kapten Edvard Carleson (1750-1837) och Fredrika, née Granschoug (†1806);
genom Arvi sådant fall åter till konstnären i hans gifte med sin kusin Anna Charlotta Granschough (1793-1881), sedan 1828 innehavare av Odensviholms säteri, Västerviks kommun;
deras son, Kapten Carl Otto Gustaf Carlsson (1833-1881), gift med Maria Viktorine Fleetwood (1834-1904);
genom arv kvar på Odensviholm till 1974 då de såldes i samband med skildringen av Odensviholms bibliotek ;
auktion, Stockholm, Libris Auktioner, ”Odensviholms Bibliotek”, II, 1974, nr. 870

More information

Carleson utförde denna akvarell när han endast var 16 år gammal. Gustaf Wilhelm Carleson var militär, men tog som överste avsked 1828 och flyttade till Odensviholms säteri, vilket hans hustru, Anna Charlotta Granschough (1793-1881), samma år hade ärvt.