730
1360119

Carl Wilhelm Nordgren

(Sweden, 1804-1857)
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Hammer price
70 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Carl Wilhelm Nordgren
(Sweden, 1804-1857)

"Greve Klas Axel Lewenhaupt" (1757-1808)

Miniatyr. Signerad original af Bossi cop: af Nordgren. Gouache och akvarell på ben 8 x 8 cm. Samtida ram i brons.

Provenance

Tidigare i kapten C Klingspors samlingar, Stockholm.

Literature

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1935/43, band II, sid 486. (SPA 1922:660)