738
1360106

Jacob Axel Gillberg

(Sweden, 1769-1845)
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Hammer price
34 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Jacob Axel Gillberg
(Sweden, 1769-1845)

”Gustaf Magnus Adlercreutz”(1775-1845)

Miniatyr. Signerad Gillberg f.och daterad 1809. Gouache på ben 6 x 5 cm. Innefattad i ram i 18K guld stämplad EYB, Erik Ytterbom, Stockholm, otydlig årstämpel möjligen 1809.

Provenance

Tidigare i doktor C Adlercreutz samling, Ängelholm.

Literature

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1935/43, band I, sid 6. (SPA 1924:3013)