827A
1364614

Björn Ahlgrensson

(Sweden, 1872-1918)
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 700 - 23 400 USD
Hammer price
195 000 SEK
For condition report contact specialist
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962
Björn Ahlgrensson
(Sweden, 1872-1918)

Selfportrait

Signed B. Ahlgrensson and dated 1903. Canvas 49,5 x 43,5 cm.

More information

Rackstadskolonin började med att skulptören och värmlandsfödde Christian Eriksson tillsammans med Maja och Gustaf Fjaestad kom till Taserud och Arvika, omkring sjön Racken, 1898. Björn Ahlgrensson och Fritz Lindström anslöt omkring 1903. Denna konstnärskoloni var ett barn av sin tid och nära sammankopplad till Konstnärsförbundet vars skola Maja Fjaestad, Fritz Lindström och Björn Ahlgrensson gick på under början av 1890-talet. Det var ingen fast sammanslutning annat än att man hade mer eller mindre flytt det ogynnsamma konstklimatet I Storstaden. Det konstnärerna hade gemensamt var att de ville upptäcka och gestalta ett landskap som var förbigånget. I gruppen ingick även Bror Lindh, Alfred Ekstam och Ture Ander. I den aktuella auktionen är Rackenkolonin representerad med verk av Gustaf Fjaesstad, Christian Eriksson, Björn Lindh och Björn Ahlgrensson.

Ahlgrensson var son till den tongivande teaterdekoratören Fritz Ahlgrensson som arbetat på såväl Dramaten som Operan I Stockholm och i Köpenhamn. Björn Ahlgrensson växte upp I Paris och han lämnade inte staden förr än han var tonåring. Tidigt fick han bidra till familjens försörjning och det gjorde han genom att gå I faderns fotspår som teaterdekoratör. Ahlgrensson bestämde sig ganska tidigt för att bli konstnär. Han gick i konstnärsförbundetsskola, där Karl Nordström och Richard Bergh var lärare. Deras ideér om att ge plats för det svenska landskapet med alla dess stämningar och uttryck slog rot i den unge Björn. Efter en tid av fascination inför skymningens mörker och symbolik förändrades Ahlgrenssons färgspråk och hans landskapsmålningar kom att präglas av ett måleri I skimrande ljusa färger. Mycket av hans produktion var således landskap men han var också en skicklig porträttmålare. Under senare delen av sitt liv utförde han flera utmärkta porträtt, präglade av en stor sensibilitet och inlevelseförmåga.

Under 1900-talets början hände det mycket inom konsten. Många nya stilar och konstnärliga ismer etablerades och konstnärerna vid sjön Racken hamnade i bakgrunden. Men så gjordes I början av 1980-talet en utställning i USA, “Northern light” som med framgång presenterade nordiskt sekelskiftesmåleri. Katalogen till "Northern light"-utställningen pryddes av Björn Ahlgrenssons målning “Skymningsglöden” daterad 1903. I det för auktionen aktuella självporträttet, utfört samma år, känner vi igen den murade spisen i interiören från "Skymningsglöden". Miljön med det sparsamt möblerade rummet är hämtat från hemmet Oppstuhage i Rackstad. Konstnären har porträtterat sig själv sittande framför staffliet med en pipa i handen. Kanske begrundar han ett just avslutat verk. Det nordiska skymningsljuset bidrar till bildens stämningsfulla tonläge.