No connection to server
Contact
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Create accountCreate account
835(1364338)
Helmer Osslund(Sweden, 1866-1938)
'Kvinna i blåblommig blus' (Woman in a patterned blouse)
Hammer price
13 000SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK

'Kvinna i blåblommig blus' (Woman in a patterned blouse)

Signed Helmer Osslund. Oil on paper laid down on panel 41.5 x 30 cm.

Provenance

The photographer August Anian, probably gifted by the artist; Åmells Konsthandel, Stockholm.

More information

Helmer Osslund var en mycket framstående människoskildrare och porträttmålare, även om denna sida av hans konstnärskap inte har uppmärksammats i lika hög grad som hans landskapsmåleri. Hans uppfattning var oftast drastisk och någon förskönande karakteristik av modellerna förekom aldrig.

I en recension av den stora Osslund utställningen på Konstakademien våren 1932 skrev Gotthard Johansson i SVD den 6 mars:

”Helmer Osslund avslöjar sig som en av de mest impulsiva människoskildrare vi har i vår konst. Man förbluffas över det oerhört direkta grepp, varmed han utan ett ögonblicks betänksamhet tar fram det vitala hos sina modeller. Karakteristiken närmar sig ofta karikatyren som i den den pösande ”svensk-amerikanern” eller den surt grinande ”Kajsa-Malena”, men det finns ingen elakhet i dess psykologiska ögonblicksexponeringar, som i all sin impulsivitet äro mänskligt djupskådande på ett sätt, som är ytterst sällsynt i svensk konst. Därtill äro de ofta ett glänsande måleri.”

De flesta av Osslunds porträtt tillkom mellan 1915 till 1923 då han var bosatt i Sollefteåtrakten, med avbrott för en resa till Italien 1922.

Osslund målade sällan porträtt på beställning. I stället betalade han gärna för att få måla någon person bland lokalbefolkningen, som väckt hans intresse. I katalogen till den stora Osslund utställningen på Waldemarsudde 20 september 2008-8 februari 2009 har Lena Holger ägnat ett kapitel om Osslund som porträttmålare. Hon skriver i inledningen (s. 83):
"Osslunds porträttmålningar är fyllda av en träffsäker karaktäristik. De är ömsinta, inkännande och avslöjande, utan att vara karikatyrer. Det finns både empati för modellen och en skärpa i det förmedlade synintrycket av ansiktet.”
Ett flertal av Osslunds porträtt ingår i samlingarna på Nationalmuseum.
August Anian var Helmer Osslunds assistent och mångårige följeslagare. Han har dokumenterat mer än 300 av konstnärens verk i ord och bild. Hans maskinskrivna minnesanteckningar "Mina år med Helmer Osslund" samt fotokopior av Osslunds verk finns i Nationalmuseums arkiv och Sollefteå Museums arkiv

For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Purchasing info

Others have also viewed

Mosse Stoopendaal, Crows.
1719782
Mosse Stoopendaal
Crows.
No bids
4d 8h
Estimate
10 000 SEK
Nils Nilsson Skum, By the waterfall.
1723239
Nils Nilsson Skum
By the waterfall.
No bids
3d 5h
Estimate
3 000 SEK
Esther Kjerner, Still life.
1718807
Esther Kjerner
Still life.
Current bid
1 000 SEK
5h 30m
Estimate
7 000 SEK
Carl Johansson, Landscape.
1706447
Carl Johansson
Landscape.
Current bid
2 000 SEK
4d 3h
Estimate
12 000 SEK
Anshelm Schultzberg, Moonlit path.
1713910
Anshelm Schultzberg
Moonlit path.
Current bid
1 000 SEK
5d 5h
Estimate
6 000 SEK
Lindorm Liljefors, "Fox in a spring winter landscape.".
1724534
Lindorm Liljefors
"Fox in a spring winter landscape.".
Current bid
2 500 SEK
3d 6h
Estimate
4 000 SEK
Augusta Borg, Evening Prayer.
1721182
Augusta Borg
Evening Prayer.
Current bid
1 000 SEK
2d 1h
Estimate
4 000 SEK