No connection to server
298
1347956

Lotta Antonsson

(Sweden, Born 1963)
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 640 - 1 820 USD
Hammer price
22 000 SEK
Covered by droit de suite

By law, the buyer will pay an artist fee for this work of art. This fee is 5% of the hammer price, or less. For more information about this law:

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Purchasing info
Image rights

The artworks in this database are protected by copyright and may not be reproduced without the permission of the rights holders. The artworks are reproduced in this database with a license from Bildupphovsrätt.

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Lotta Antonsson
(Sweden, Born 1963)

"Endless"

Signed verso. Executed in 2014. Unique. Analogue collage mounted to cardboard 73 x 103 cm including frame.

Saleroom notice

The work is signed and titled "Endless".

Exhibitions

Artipelag Konsthall, Stockholm, "Det synliga. Samtida svensk fotografi", 7 February – 11 May 2014.

Literature

Lotta Antonsson e.a, "I Am A Woman", 2016, illustrated.

More information

Dorothée Nilsson Gallery visar verk av Lotta Antonsson på Market Art Fair 29 april - 1 maj 2022. Hon är även aktuell med en utställning på Brillo, Stockholm.

Lotta Antonsson tillhör den grupp av Göteborgsbaserade fotografer som var med och förändrade konstscenen i Sverige under 1990-talet. De utvecklade det dokumentära fotografiet mot ett konceptuellt och idébaserat arbetssätt och använde kameran som ett av många konstnärliga redskap för att undersöka bland annat könsroller och maktstrukturer i samhället.
Antonsson var representerad på den legendariska utställningen ”Lika Med” på Moderna Museet 1991. Då inspirerades hon av amerikansk feministisk konst, till exempel Cindy Shermans lek med identiteter och Barbara Krugers aforismer. Antonsson slog igenom med sina verk baserade på bilder tagna från 1950- och 60-talets populärkultur i kombination med hårda politiska statements, en kritisk hållning till bilden som medium och massmediernas manipulerade verklighet. Flera sådana verk ingår nu i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm.

Lotta Antonsson, född 1963, arbetar och bor i Falkenberg och Berlin. Hon är utbildad vid Konstfack och Konsthögskolan i Stockholm samt på Konstakademien i Köpenhamn. Utöver sitt egna konstnärliga arbete har Lotta Antonsson varit professor på masterutbildningen vid Akademin Valand i Göteborg (2007-2016). Antonsson arbetar inte bara med fotografi utan också med collage, video, teckning och skulpturala installationer. Hennes verk har bland annat visats på Marabouparken, Stockholm, Hallands Konstmuseum i Halmstad och Konstepidemin i Göteborg.