625
1341128

Paul Osipow

(Finland, Born 1939)
80 000 - 100 000 SEK
7 010 - 8 760 EUR
7 290 - 9 120 USD
Hammer price
80 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Paul Osipow
(Finland, Born 1939)

Untitled

Signed Paul Osipow and dated 2001 verso. Canvas 121 x 144 cm.

Provenance

Bukowski Auktioner, Helsinki, F185 Design + Art , April 2017.

More information

Paul Osipow är en finländsk konstnär som på 1960-talet var den mest kända representanten i Finland för amerikansk popkonst. Senare blev han ett av konstruktivismens ledande namn.

Auktionens färgstarka målning är inte bara ovanligt stor, utan också ett fint exempel på hans konkreta konst.
Osipow har betonat ett abstrakt och icke-figurativt måleri och är en ledande företrädare för dess utveckling inom nordiska konstscenen där han fortsätter att inspirera nya generationer av konstnärer. Han använder en kraftig men harmonisk färgskala och eftersträvar ett dynamiskt uttryck. Hans abstrakta kompositioner utmärks av ett strikt och enkelt formspråk, som han varierat med stor framgång.

Osipow studerade 1958–1962 vid Finlands konstakademi och har där verkat som lärare och senare även i Sverige. Han erhöll Pro Finlandia-medaljen 1990 och Prins Eugen-medaljen 1989. Hans utställningar på 1990-talet och tidigt 2000-tal visade en gradvis rörelse från ett rent geometriskt uttryck till ett mer måleriskt och obegränsat, inspirerat av pionjärerna inom det moderna måleriet, inte minst senimpressionism, kubism och fauvism.

Paul Oispow är representerad vid bland annat Kiasma museum of Contemporary Art och Amos Anderson i Helsingfors, Finland, Moderna museet i Stockholm, Malmö konsthall, Göteborgs konstmuseum och Nationalmuseet för Konst, arkitektur och design i Oslo, Norge.