683
1393953

Sven X:et Erixson

(Sweden, 1899-1970)
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Sven X:et Erixson
(Sweden, 1899-1970)

"Gatuscen från Granada".

Signed Sven Erixson. Executed in 1927. Canvas 50 x 61.5 cm.

Provenance

Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm.

Exhibitions

Riksutställningar, cat. no. 8.
Liljevalchs konsthall Stockholm, ”Sven Erixson: retrospektiv utställning anordnad av Sveriges Allmänna Konstförening och Liljevalchs konsthall”, 12 Octtober - 12 November 1961.
Museet Kulturhuset, Borås, 1977.

Literature

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, exhibition catalogue, 1961 by Sven Erixson, Magnus Creutz, Folke Holmér and Harriet Waern, cat. no. 246.

More information

Auktionens målning speglar folklivet på Granadas torg, i Andalusien i södra Spanien. Granada har alltid lockat till sig författare, konstnärer och poeter från hela världen. Stadens vackra läge vid foten av Sierra Nevada-bergen har i århundraden tilltalat kreativa personer som sökt inspiration.

Redan i slutet av 1920-talet gjorde Sven X:et Erixson sin första resa till Granada. Auktionens oljemålning är en ögonvittnes-skildring som sjuder av liv och rörelse, helt i linje med Sven X:et Erixson och den färglyrik som tillkommer under denna viktiga period.

Erixson målade sina upplevelser och hans verk blir berättande ögonblicksbilder från livet. Auktionens målning har genom åren varit utställd vid flera retrospektiva utställningar om Sven Erixson. Duken visar en varm och andalusisk gatubild, utförd med en palett fylld av rika kulörer, naivism och passion.

Det var under studieresor i södra Europa som X:et mognade och fann sitt konstnärliga uttryck. Mötet med den sydländska kulturen kom att få stor inverkan på hans fortsatta måleri. I Granada skapade han auktionens verk 1927.

X:ets expressivitet och primitivism placerar honom som en betydande och vida omtyckt konstnär inom det moderna svenska måleriet. Erixsons aktuella målning kan beskrivas som spontan och full av målerisk lust. Likt de andra Färg och Form-medlemmarna Hilding Linnqvist, Eric Hallström och Axel Nilsson syns en naivism och ett berättande måleri i Erixsons duk.

I SAK:s publikation ”Sven Erixsons konst” av Lars Erik Åström, Folke Holmér och Per Bjurström från 1967 beskrivs hur Erixson själv betonade att han måste ha verkligheten som underlag för sitt måleri och att han visat att verkligheten är så överväldigande rik i smått och stort, att den är outtömlig för en målare.

Sven X:et Erixson finns representerad vid bland annat Göteborgs Konstmuseum, Moderna Museet i Stockholm och Norrköpings konstmuseum. Genom auktionen ges tillfälle att förvärva ett av konstnärens tidiga och uttrycksfulla verk, utförd under en betydelsefull och avgörande epok i Sven X:et Erixsons liv.