No connection to server
Contact
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Create accountCreate account
721(1385692)
Isaac Grünewald(Sweden, 1889-1946)
"Ateljén med tavlor"
Hammer price
280 000SEK
Estimate
200 000 - 250 000 SEK

"Ateljén med tavlor"

Signed with stamp Isaac, dated 1916 verso. Canvas 65.5 x 82 cm.

Provenance

Iván Grünewald, Saltsjöbaden.
Åmells Konsthandel, Stockholm.
Private collection.

Exhibitions

Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Konstnärsförbundets utställning”, 1916, cat. no. 181.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Expressionistutställning”, 1918, cat. no. 205.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Isaac Grünewald – Målningar”, 1944, cat. no. 102.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Den unga expressionismen: svenskt måleri”, 1944, cat. no. 153, illustrated.
Göteborgs konstförening, Göteborg, ”Isaac Grünewald”, 1959, cat. no. 30.
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm, ”Isaac Grünewald”, 1959, cat. no. 56.
Landskrona museum, Landskrona, ”Den unge Grünewald”, 1973, cat. no. 21.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Det sjungande trädet”, 1989, cat. no. 53, illustrated p. 22.
Norrköpings konstmuseum, Norrköping, ”Det sjungande trädet”, 1990, cat. no. 53.
Borås konstmuseum, Borås, ”Det sjungande trädet, 1990, cat. no. 53.
Kalmar konstmuseum, Kalmar, ”Grünewald”, 1991, cat. no. 18.
Norrköpings konstmuseum och ARKEN for Moderne Kunst, Ishøj, Danmark, ”Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald - Modernismens pionjärer”, 2002, p. 18, mentioned p. 16.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Färgskrällen”, 2008, cat. no. 201.
Fahlnaes konsthandel, Göteborg, ”Svenska modernismen 100 år”, 2009, cat. no. 25.

Literature

Sixten Strömbom, Isaac Grünewald, Bonniers konstböcker, 1934, p. 27, mentioned “Ateljén”.
Rolf Söderberg, Den svenska konsten under 1900-talet, 1970, illustrated p. 53.
Waldemarsudde, Inspiration Matisse!, 2014‑2015, cat. no. 48.

More information

Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén flyttade 1912 från den lilla vindskupan på Kornhamnstorg till en kombinerad ateljé och våning på Katarinavägen. Bostaden låg på översta våningen med en vidsträckt utsikt över Stadsgården, Strömmen och Slussen. En hänförande inspirationskälla för två entusiastiska konstnärer, hungriga på att förkovra lärdomar från tiden hos Matisse i Paris. I ateljén på Katarinavägen kom många stockholmsutsikter med olika perspektiv och vinklar att skapas under åren men ibland valde konstnären även att visa interiören och vardagslivet med familjen från hemmet eller ateljén.
I målningen ”Ateljén med tavlor” från 1916 har Isaac fångat sin hustru Sigrid och sonen Iván i ateljén på Södermalm. Konstnären var då 27 år gammal och ansågs vara den främste renodlade expressionisten i Sverige. Med stor teknisk frihet har Isaac lyckats fånga familjelivet och miljön i det som är parets arbetsplats, men som också så ofta får fungera som lekrum för Iván eftersom konstnärsparet spenderade mycket av sin tid i ateljén. Sigrid avbildas framför ett stilleben och på väggarna runt omkring kan flera av Isaacs målningar skönjas. Den kanske mest kända av dem alla, ”Det sjungande trädet” från 1915, hänger bredvid ”Meditation, Sigrid Hjertén” från 1916. Kanske är det även ”Fröken S.C.” från 1915 som skymtas på väggen i ateljén. Motivet ger en känsla av rofylldhet, något som kontrasterar mot de fylliga och vibrerande tonerna av rosa, smaragdgrönt och orange som detaljerna i ateljén framhävs med. Väggarna och golvet är avbildade i en djup blågrå ton. Med full koncentration ägnar sig familjen åt sina respektive sysslor. Iván sitter för sig själv på ateljéns golv och leker med något bakom Sigrids rygg. Sigrid själv verkar försjunken i tankar kring de porslinsföremål som ligger framför henne på bordet. Flera av föremålen som visas i målningen och som hon skapade under denna period ställdes ett par år senare ut på Liljevalchs i Stockholm på den beryktade Expressionistutställningen. Till samma utställning valde Isaac ut flera av sina verk, varav auktionens målning ”Ateljén med tavlor” var en av dessa.
Målningen tillkom under vad som ofta anses vara konstnärens i särklass främsta period och har ställts ut vid ett flertal uppmärksammade utställningar runt om i Sverige. ”Ateljen med tavlor” är även omnämnd och avbildad i många litterära verk om Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén och ger en spännande och unik inblick i familjen Grünewald-Hjerténs konstnärsliv.

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Head Specialist Modern Art
+46 (0)702 53 14 89
Purchasing info

Others have also viewed

Siri Rathsman, "K-10".
1719105
Siri Rathsman
"K-10".
No bids
6d 2h
Estimate
4 000 SEK
Gudrun Kellerman, "Livsväv".
1720248
Gudrun Kellerman
"Livsväv".
No bids
6d 2h
Estimate
2 000 SEK
Greta Gerell, Untitled, signed.
1716461
Greta Gerell
Untitled, signed.
No bids
6d 6h
Estimate
3 000 SEK
James Coignard, "Fille et poupée".
1720787
James Coignard
"Fille et poupée".
No bids
3d 4h
Estimate
12 000 SEK
Knut Irwe, Abstract composition.
1721399
Knut Irwe
Abstract composition.
No bids
3d 4h
Estimate
4 000 SEK
Eva Genberg, untitled.
1714137
Eva Genberg,
untitled.
No bids
3d 23h
Estimate
2 500 SEK
Catharina Günther-Rådström, untitled.
1714133
Catharina Günther-Rådström
Untitled.
No bids
3d 22h
Estimate
3 000 SEK
Lennart Jirlow, Flanörs, Paris.
1718937
Lennart Jirlow
Flanörs, Paris.
No bids
2d 4h
Estimate
4 000 SEK