820
1396039

Veikko Keränen

(Finland, Born 1935)
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 330 EUR
1 130 - 1 410 USD
Hammer price
22 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Veikko Keränen
(Finland, Born 1935)

"Molnfri himmel"

Signed Keränen. Sculpture, polished bronze, mounted on black wood base, total height 25.5 cm.

More information

Veikko Keränen var skulptör och tecknare, och arbetade i material som brons, trä, sten och olika metaller. Han föddes i Finland 1935, men kom som krigsbarn till Sverige 1944. Keränen utbildade sig på Konsthögskolan 1962-1967. Han var samtida med stora svenska skulptörer som Lars Englund, Torsten Renqvist, Stig Blomberg och Gudmar Olovson.

Keränen var en mycket skicklig skulptör, som för tankarna inte bara till Christian Berg utan också till Jean Arp och i vissa verk också till Constantin Brancussi, den moderna skulpturens fader. ”Han är en klassisk modernist, som känsligt kombinerar en jazzig form med abstrakt rörelse”, skrev Anders Engman 1998 om Veikko Keränen i ”Skulpturernas Stad - strövtåg bland Stockholms äldre och nya skulpturkonst."

Auktionens skulptur "Molnfri himmel” är ett typiskt exempel på när Keränens skulpturer är som bäst. Totalt finns ett 30-tal stora skulpturer runt om i Sverige av konstnären och han finns representerad på museer i Norden, bland annat på Moderna Museet i Stockholm.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?