872
1374246

Charles Portin

(Sweden, 1889-1980)
6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Hammer price
6 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Charles Portin
(Sweden, 1889-1980)

"Rymdpejling"

Signerad Charles Portin. Utförd 1967. Pannå 49 x 50 cm.

More information

Efter kriget var Charles Portin elev till Gromaire, Léger och Herbon. Han började måla nonfigurativt i nära anslutning till Auguste Herbins färglära, efter 1950 blir måleriet stramare med mer dämpade färger. I Moderna Museet finns en målning med namnet "Rymdpejlng" från 1952 som är ett bra exempel. På 1960-talet målade Portin med starka akrylfärger som han sedan sålde via Sam Flax i New York, "Rymdpejling" från 1967 inköptes där.