100A
1404692

A Swedish Empire 19th century six-light hanging-lamp.

20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 900 - 2 380 USD
Hammer price
26 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Height 64, diameter 67 cm.

Provenance

Sandemar, Österhaninge socken, Södermanland.

Literature

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1910. Södermanland, sid 403.