581
1390033

Charlotte Wahlström

(Sweden, 1849-1924)
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist Art, Prints
+46 (0) 707 88 84 72
Charlotte Wahlström
(Sweden, 1849-1924)

Evening, Carolles.

Panel 20 x 40 cm.

Provenance

Gift from the artist to Pauline Åkerlund, f Neumüller
Then by descent to present owner.

More information

Det aktuella katalognumret kommer från konstnären Pauline ”Pollan” Neumüllers samling och familj. Neumüller och Charlotte Wahlström var konstnärskamrater på Konstakademin i Stockholm 1879 – 1882. Som döttrar till bryggarna Anders Wahlström resp. Friedrich Rudolph Neumüller kom de båda från borgerliga bakgrunder och gavs möjligheter att studera konst, både i Stockholm och i Paris. Vännerna följdes inte bara åt under utbildningen utan även i Frankrike där de tillhörde olika konstnärskolonier, Wahlström i Barbizon och Neumüller i Carolles. Georg Nordensvan, kritiker och författare och en viktig röst för den svenska konstscenen i Frankrike under 1800-talet beskrev ”Pollan” som följer: ”Det är som människa och kamrat Pauline Neumüller gjorde sig avhållen. Vid akademin var hon en av dem, som allra kraftigast höll ihop kretsen av olika element och olika lynnen”.