Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
581
1390033

Charlotte Wahlström

(Sweden, 1849-1924)
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist Art, Sculpture
+46 (0) 707 88 84 72
Charlotte Wahlström
(Sweden, 1849-1924)

Evening, Carolles.

Panel 20 x 40 cm.

Provenance

Gift from the artist to Pauline Åkerlund, f Neumüller
Then by descent to present owner.

More information

Det aktuella katalognumret kommer från konstnären Pauline ”Pollan” Neumüllers samling och familj. Neumüller och Charlotte Wahlström var konstnärskamrater på Konstakademin i Stockholm 1879 – 1882. Som döttrar till bryggarna Anders Wahlström resp. Friedrich Rudolph Neumüller kom de båda från borgerliga bakgrunder och gavs möjligheter att studera konst, både i Stockholm och i Paris. Vännerna följdes inte bara åt under utbildningen utan även i Frankrike där de tillhörde olika konstnärskolonier, Wahlström i Barbizon och Neumüller i Carolles. Georg Nordensvan, kritiker och författare och en viktig röst för den svenska konstscenen i Frankrike under 1800-talet beskrev ”Pollan” som följer: ”Det är som människa och kamrat Pauline Neumüller gjorde sig avhållen. Vid akademin var hon en av dem, som allra kraftigast höll ihop kretsen av olika element och olika lynnen”.