594
1402016

Per Daniel Holm

(Sweden, 1835-1903)
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
36 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Per Daniel Holm
(Sweden, 1835-1903)

Sunset

Signed PH and dated 14/6 -68. Paper-panel 18 x 26 cm.

Provenance

The artist’s estate.

Exhibitions

Stockholm, Konstnärshuset, Förteckning öfver Professor P D Holms efterlemnade arbeten. Studier i olja, akvarell och pennteckning, 7-17 nov 1903, under II. Studier och skisser i olja, nr. 110, som ”Solnedgång, sign. och dat. 1868".

More information

utförd samma år Holm återvände till Sverige från sin 4-åriga vistelse på kontinenten. Motivmässigt visar den frapperande likhet med två målningar föreställande solnedgångar av Edvard Bergh (1828-1880) utförda 1855 respektive 1858, Holms lärare vid Konstakademien (fig. 1-2).

Under sin stora utländska studieresa 1864-67 som Konstakademiens resestipendiat vistades Holm först i Sydtyskland , där han studerade i München, Düsseldorf och Karlsruhe, bl. a. för norrmannen Hans Fredrik Gude. Som många andra konstnärer tog han starka intryck av Andreas Achenbachs atmosfäriska måleri. I ett brev från Edvard Bergh 1865, framgår att Holm redan i Tyskland kommit i kontakt med verk av den franska Barbizonskolan (V. Loos, Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885, 1945, s. 35). 1866 företog Holm en fotvandring söderut till Ober-Bayern och Tyrolen och styrde sedan över Milan och Schweiz kosan mot Paris, där han vistades större delen av 1867 och utställde några saker på världsutställningens svenska avdelning.

Efter sin hemkomst efterträdde han Edvard Bergh som ledare för landskapsskolan på Konstakademien. Holm återvände till sin nationellt svenska motivkrets. Anselm Schultzberg har ingående beskrivit Holms oljestudier utförda under sommarvandringar i Sverige (Svenskt Konstnärslexikon, Vol. III, 1957, s. 170):

”Med vilken frisk och glad sångarblick vandrade han ej fram i våra ljusdallrande bergslandskap, glädjande sig lika hjärtligt åt markens ljung och mossa, stenar och stugor, som åt den sommarvarma luftens seglande skyar och fjärran glimmande sjöar. Han införde furornas sus, barrdoft och lövskogsgrönskan i svenska landskapsmåleriet. Det var ett betydelsefullt steg, som han tog, då han, övergivande de grunder, varpå gamle Fahlcrantz och Marcus Larsson byggt sin konst, slog sig ned i sin hembygds backar, för att på de mest trohjärtade och enkla sätt berätta om hur vackert det är i vårt land - det var från sin hemtrakts ängar, höjder och dalar han väckte en oemotståndlig längtan bort till hans marker, där storskogen bygger mur kring tjärnens stilla, svarta vatten, eller till de ljusa utsikterna, varifrån man blickar ut över myrmarker, talldungar, torp och sjöar. Hur enkelt motivet än var, förlänade han det skönhet och innehåll.".

Holms ställning som övergångsman gjorde att han var liberal i sin undervisning vid akademin och visade förståelse för de franskpåverkade landskapsmålarna, t ex Alfred Wahlberg och Oskar Törnå. Akademin var vid denna tid inte tongivande, men Holm var en mycket uppskattad lärare. Under somrarna ledde han exkursioner, ofta i Mälartrakten och i Stockholms omgivningar.