658
1344185

Carl Axelsson Sparre

(Sweden, 1648-1716)
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Hammer price
14 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Carl Axelsson Sparre
(Sweden, 1648-1716)

Extensive landscape with hunter

Signed Carl Sparre and dated A 1712 Moholm verso. Paper laid down on panel 14 x 18.5 cm.

Provenance

Carl Sixtenson Sparre (1863-1917) married to
Hilda Denninghoff (1868-1948), Gunnebo slott, Västergötland.
Their daughter Britta Sparre gift Vitzthum (1890-1963)

More information

Carl Axelsson Sparre (1648-1716) föddes i Stockholm 1648 som son till friherre och överståthållare Axel Carlsson Sparre och grevinnan Margareta Oxenstierna af Korsholm och Wasa.
Han var i sitt första äktenskap gift med Beata Elisabet Falkenberg af Trystorp (1649-1689) och gifte, efter hennes död, om sig med friherrinnan Anna Ebba Horn af Marienborg (1662-1744).
Han blev kammarherre hos änkedrottning Hedvig Eleonora 1670.
Carl Sparre var en framstående och duktig amatörmålare och har efterlämnat ett antal målningar och teckningar. Bland hans arbeten märks en tuschteckning från Medevi brunn (1688) där han tecknat av Brunnsparken med det sirliga hovlivet och de spensliga lövträden. Samma eleganta manieristiska dekorativa stil återfinner man i en liten oljemålning där Torpa stenhus ses spegla sig i Åsundens vatten. Hans konst består av landskapsskildringar och utsikter. Sparre är representerad vid Gripsholm och Nationalmuseum i Stockholm men verk av hans hand är ovanliga.
Sparre föddes på och innehade under hela sin levnad Moholms gård i Västergötland och det är även där på godset vår målning är signerad och daterad (1712).

Litteratur: Gunnar Berefeldt "Svensk Lanskapskonst från renässans till romantik" (Sveriges allmänna konstförening, publikation LXXIV)"