695
1392589

Danish school, 17th Century, ” Anne Hansdatter Basse" (1578-1633)

15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Hammer price
18 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Daterad Anno 162? Uppfodrad duk 86 x 70 cm.
Bär sina föräldrars vapensköldar, Basse/de nye Basser (i Norge kallad Litle) efter sin far Hans Pedersen Litle (Basse) samt Gyllenstierna efter sin mor Else Mogensdatter Gyldenstjerne.

More information

Anne gifte sig 1578 med Gunde Fredriksen Lange till Söfde, Brunlaug, Fritsö, Ström och Aggersvold ( ca 1570-1647).

Bukowskis ber att få framföra sitt varma tack till Riddarhusgenealogen Göran Mörner för hjälp med identifiering av vapensköldarna samt den avbildade personen.