190
1391020

Richard Avedon

(United States, 1923-2004)
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Richard Avedon
(United States, 1923-2004)

"Jimmy Durante", 1970

From the "Minneapolis Portfolio". Signed Avedon and numbered 3/35. Gelatin silver print, image 55.5 x 48 cm. Sheet 60.9 x 50.7 cm.

More information

Jimmy Durante (1893–1980) var en av Amerikas mest berömda vaudeville-artister. Med ena foten i jazzens värld och den andra i komedins, blev Schnozzola (som han kallade sig själv på grund av sin imponerande näsa) ett välkänt namn i den amerikanska nöjesbranschen. Durante var en känd radiopersonlighet och samtidigt stjärna på Broadway, under 1950-talet hade han även en egen TV-show på NBC. Han spelade piano, drog skämt och agerade på film med samma lätthet och frenesi. 1934 skrev han sången ”Inka Dinka Doo”, som därefter blev hans signaturmelodi. Här syns Durante porträtterad av Richard Avedon (1923–2004), en av de absoluta fixstjärnorna inom fotografi. Han specialiserade sig på modebilder och porträtt av kända personer inom teater, film, musik och dans. Avedon inledde sin karriär på Harper’s Bazaar, där han stannade i 20 år, och Vogue Magazine. Under sin nästan 60 år långa karriär belönades han med flera priser, bland annat 1989 med Lifetime Achievement Award från The Council of Fashion Designers of America och Hasselbladspriset, 1991. Hans modebilder blev vägledande för i stort sett alla fotografer och är det än idag. I många av Avedons bilder är det, precis som i detta porträtt, objektets utstrålning och personlighet som är det bärande motivet. Jimmy Durante är fångad mitt i en rörelse, så som han mötte sin publik: Ett lyft på hatten, glimten i ögat och ett ironiskt leende.