236
1434140

Nan Goldin

(United States, Born 1953)
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
12 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Nan Goldin
(United States, Born 1953)

"Cookie in the NY Inferno", 1985

Signed Nan Goldin and numbered on verso. Printed in 1989 for The Estate Projects 1989 Portfolio.
Cibachrome, image 60 x 50 cm including frame.

More information

Den 29 oktober öppnar Moderna Museets utställning "This Will Not End Well", en retrospektiv med Nan Goldins fotografier.

Slog igenom under 1980-talet
Nan Goldin, född 1953 i Washington, D.C., inledde sin karriär i det tidiga 1980-talets New York. Runt om i staden visade hon sina verk på nattklubbar, alternativa biografer och filmfestivaler. Live inför publik presenterade hon bilderna organiserade i diabildspel med flera projektorer och eklektisk musik i bakgrunden.

Goldins magnum opus, ”The Ballad of Sexual Dependency”, dokumenterar hennes bohemiska, kreativa vänkrets och deras värld i Provincetown, på nedre Manhattan, i Berlin och i London under 1970- och 80-talet fram till nyligen.

Under de senaste 40 åren har Goldin producerat ett dussin olika bildspel med tusentals bilder. Med tiden har hon också tillfört nya element till sina verk, så som rörlig bild, röster och arkivmaterial."

Citat från modernamuseet.se

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

399. Donald Baechler, 'Untitled (Red Flower)'.
250 000 - 300 000 SEK
Bid History
310 000

Your Bid
300 000

Your Bid
290 000

Your Bid
280 000

Your Bid
270 000

Your Bid
260 000

Your Bid
250 000

Your Bid
240 000

Your Bid
230 000

Your Bid
225 000

Your Bid
Current bid:
310 000 SEK