244
1423588

Mike & Doug Starn (Starn Twins)

(United States, Born 1961)
180 000 - 200 000 SEK
15 900 - 17 700 EUR
16 600 - 18 400 USD
Hammer price
150 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
(United States, Born 1961)

"Untitled, Bodhisattva #1", 2005-2008

Signed verso. Edition 1/1. Colour carbon print (watercolour pigments and gelatin) on Zerkall paper with 16K gold and palladium leaf water gliding, 197 x 161 cm including wooden frame.

Provenance

Wetterling Gallery, Stockholm.

More information

Ända sedan 1980-talet har de amerikanska tvillingbröderna Mike och Doug Starn undersökt det fotografiska mediet och prövat dess gränser. Deras konceptuella verk har ofta en fotografisk bild som utgångspunkt, den överförs sedan till ovanliga material som glas, plastfilm, tejp, plåt eller handgjort papper. Motiven utformas ibland som kollage och byggs upp i flera lager vilka sätts samman med till exempel knappnålar. "Vi försöker visa att fotografering inte är en bild, det är ett tredimensionellt objekt", har de förklarat. ”Det kan ha samma typ av tillväxt och begränsningar eller icke-begränsningar som de andra konstarterna.” Det innovativa utforskandet av material har på sätt och vis blivit Starn Twins kännetecken oavsett om det gäller skulptur, måleri, video eller fotografi. Konceptet Ljus, som idé och uttryck, går som en röd tråd genom bröderna Starns konstnärskap. Det kan handla om hur nattfjärilar dras till lampan, hur ljuset silar genom trädens grenar eller om religiös upplysning.

Tvillingarnas konstnärliga samarbete startade redan vid 13-års ålder, när de var 26 slog de igenom på Whitney Biennalen i New York. Sedan dess har de uppmärksammats för sina utställningar på bland annat Stedelijk Museum i Amsterdam, Metropolitan Museum of Art i New York, Venedigbiennalen 2011 och Museum of Fine Arts i Houston. Sedan tidigt 2000-tal har Starn Twins regelbundet ställt ut på Wetterling Gallery i Stockholm, senast med utställningen ”Iggy and Franz” sommaren 2019.

Idag återfinns deras verk på bl a The Museum of Modern Art i New York, San Francisco Museum of Modern Art, National Gallery of Victoria i Melbourne och Moderna Museet i Stockholm.