Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
585
1399190

Gudrun Åhlberg

(Sweden, 1921-2014)
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Hammer price
22 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist Art
+46 (0)707 78 35 71
Gudrun Åhlberg
(Sweden, 1921-2014)

"Blickfångare II"

Signed Gudrun Åhlberg. Verso dated 1949. Canvas 81 x 60 cm.

Provenance

Privat samling.

Exhibitions

Per Ekströmmuseet, "Nordiska kvinnliga modernister - 1910-1960", 1998.
Per Ekströmmuseet, "Gudrun Åhlberg - kvinnlig imaginist", 2010.

Literature

Jan Linder, "Gudrun Åhlberg", 1993, comp. gouache "Blickfångare", illustrated in black and white p. 10.

More information

Gudrun Åhlberg tillhörde som enda kvinnliga konstnär gruppen "Imaginisterna" som var en konstnärsgrupp i Malmö 1945–1956 bildad av CO Hultén, Max Walter Svanberg och Anders Österlin. Antalet medlemmar varierade, men bland de som efterhand anslöt sig till gruppen fanns Gösta Kriland, Bertil Gadö och Bertil Lundberg.

Imaginisternas konst hade inslag av fantasirik surrealism, ofta med motiv av natur, kvinnor och erotik. Detta kombinerades med en måleriskt expressiv och poetiskt mångtydig stil som bröt mot den tidigare surrealismen och mer var i linje med den informella konst som från slutet av andra världskriget vann allt fler anhängare.