588
1433636

Isaac Grünewald

(Sweden, 1889-1946)
1 200 000 - 1 500 000 SEK
106 000 - 133 000 EUR
111 000 - 139 000 USD
Hammer price
1 200 000 SEK
For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Isaac Grünewald
(Sweden, 1889-1946)

"Det sjungande trädet"

Signed Isaac G. Probably executed 1915. Watercolor on paper, 36 x 25 cm.

More information

”Det sjungande trädet” är ett av, om inte det viktigaste, verket i Isaac Grünewalds konstnärliga produktion. Under hans vistelse i Paris under tidigt 1900-tal kom han i kontakt med den moderna konstens tongivande konstnärer som Cézanne, Chagall och framför allt Matisse och dessa möten blev en enormt stark upplevelse och inspiration för honom, han kände att han stod ”inför något helt nytt och hänsynslöst i sin ohämmade frihet.”

”Dessa teser illustreras på ett överväldigande sätt i Grünewalds kanske mest omskrivna målning Det sjungande trädet från 1915. Det är en vy över Berns Salonger i Stockholms centrum, men motivet är endast intressant som bakgrund till det dominerande ”sjungande trädet”. Det smidigt böjda trädet, med blå stam och yvig, röd och rosa krona, är vid roten omgivet av en gångväg i samma röda nyanser. /…/ Vid trädets rot finns gula och gröna färger – allt enligt schemat med komplementfärger och kalla och varma färger. Och så rörelsen! Det är inte bara trädet som dansar, utan hela parken förefaller snurra runt som en karusell – en känsla som förstärks av den lilla paviljongen och det stora parasollet i bakgrunden, liksom mamman med barnet som drar åt var sitt håll. Isaac Grünewald har här skapat en märklig dynamik där både färg och form samverkar – här har han uppnått ”l’Extase”. Målningen är en triumf för Grünewalds egen stil – här långt ifrån inspiratörerna Cézanne och i även någon mån Matisse. Vill man se någon släktskap med någon annan samtida målare går tankarna till Marc Chagall. I många av hans verk finns samma intensitet i färgen, samma rörelse i bilden och samma ”primitiva” förenkling.” Per I. Gedin, ”Isaac Grünewald – modernist och människa”, Albert Bonniers förlag, 2015, sid 192-194.

Auktionens akvarell är en studie till målningen med samma namn som ingår i Norrköpings konstmuseums samlingar.