133
1420624

A Gustavian candle holder, from Wedevågs Bruk, late 18th century.

20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Steel and wood. Partly carved decor. Length 30, width 9.5 cm.

Literature

Rönnow, Sixten: " Wedevåg bruks historia ", Stockholm 1944. Sid.110-114 jämför bild sid. 111

More information

Modellen med kombinerad vaxstapelfot och elddon finns med i Wedevågs första priskuranter från 1724 och 1726 med titeln: "Waxstapelfot med lås att slå eld med" alternativt "Waxstapels Fot medpistollås". Auktionens exemplar kan med utgångspunkt av den nyklassiska dekorationen i form av en urna dateras till 1700-talets senare del och visar att modellen förblev i stort oförändrad om man jämför med exemplaret från 1720-talet i Wedevågs bruksmuseum.